Maj 2020 – zakaz mentoli wchodzi w życie
0 Comment 93446

Maj 2020 – zakaz mentoli wchodzi w życie

Społeczność, Używki
[REKLAMA]

Czy wiesz, że mentole, czyli papierosy smakowe, to aż 30% wszystkich sprzedawanych w naszym kraju tego typu wyrobów? Niestety ich sprzedaż jest już uznawana za niezgodną z prawem – 20 maja tego roku zakaz mentoli ostatecznie wszedł w życie. Jest to efekt ustawy unijnej, mówiącej że papierosy aromatyzowane i papierosy z klikiem, czyli kapsułką w środku, są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Co obejmuje ten zakaz będący kolejną bronią Unii Europejskiej w walce z nałogiem?

Czego tak naprawdę dotyczy zakaz mentoli

Zakaz mentoli obejmie zarówno papierosy (i aromatyzowane i papierosy z klikiem), jak i tytoń do palenia. Nie dotyczy jednak papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu, a także cygaretek i cygar. Niestety wycofanie mentoli to prawdziwy dramat dla wielu małych sklepów w Polsce. Jak podaje Business Insider, szacuje się, że sprzedaż papierosów może stanowić nawet 40% obrotu niektórych z nich – same papierosy aromatyzowane i papierosy z klikiem to nawet 15% obrotu, czyli nawet 9 miliardów złotych wpływających do krajowego budżetu.

Warto nadmienić, że od niedawna Polska jest jednym z największym producentów tytoniu wśród krajów Unii Europejskiej (obok Włoch, Bułgarii, Hiszpanii i Grecji) – jesteśmy trzecim na świecie i drugim w Europie eksporterem wyrobów branży tytoniowej, co przełożyło się w 2019 roku na 4,1 miliarda euro wartości eksportu. Głównymi odbiorcami są inne kraje UE – Niemcy, Holendrzy, Włosi i Brytyjczycy. Wycofanie mentoli z pewnością negatywnie wpłynie więc na eksport polskiej branży tytoniowej.

Papierosy mentolowe 2020 – czy będzie jeszcze szansa, aby je kupić?

Zakaz mentoli to duża szansa rozkwitu dla tak zwanej szarej strefy. Polska Izba Handlu szacuje, że projekt „wycofanie papierosów mentolowych 2020”, przeprowadzony niemal równocześnie z niedawną podwyżką akcyzy na papierosy, może być motorem napędowym dla rynku przemytu papierosów.

Niektórzy konsumenci na pewno będą szukać papierosów z klikiem i innych wyrobów mentolowych na czarnym rynku, co nie tylko wpłynie negatywnie na gospodarkę, ale i jeszcze bardziej zagrozi zdrowiu obywateli – papierosy niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm, ponadto znajdują się w nich substancje, których spożycie może poważnie zagrozić zdrowiu. Warto więc znaleźć świadomą alternatywę, które nie zrujnuje Twojego zdrowia – wycofanie papierosów mentolowych w 2020 nie musi oznaczać rezygnacji z Twojej ulubionej przyjemności.

Dodaj komentarz

Back to Top