Podręczniki do nauki historii w szkole średniej – jakie wybrać?
0 Comment 1658

Podręczniki do nauki historii w szkole średniej – jakie wybrać?

Edukacja, Historia, Nauka
[REKLAMA]

Obecnie, przekrój podręczników do nauki historii w liceum jest ogromny, toteż ostateczny wybór wcale nie jest prosty. Nauczyciele zdają sobie sprawę z tego, iż liczy się tu nie tylko aspekt merytoryczny, ale przede wszystkim łatwość przyswajania podanych informacji. Młodzież nierzadko zniechęcają książki pisane zawiłym językiem, a przez to również niezwykle trudne w odbiorze. Warto zatem bliżej przyjrzeć się cechom danych pomocy, by móc spojrzeć na nie w sposób kompleksowy- zarówno pod względem zawartej wiedzy, jak i stylu, w jaki jest ona przedstawiana uczniom. Mówiąc zaś stricte o owym przedmiocie, nader istotną kwestią będzie z pewnością chronologiczne uporządkowanie wydarzeń, przejrzystość i logika. Dlatego też często przydają się w tym celu interesujące i barwne ilustracje.

Cechy solidnego podręcznika do nauki historii

Nauczyciele historii, przeglądając najnowsze materiały do nauczania powinni więc postawić się na miejscu laika i spojrzeć na konstrukcję książki pod kątem sensownego ciągu zdarzeń. Tylko wówczas sprawdzą oni, czy klasa jest w ogóle w stanie zrozumieć, o czym mowa w każdym rozdziale.

Ponadto dzieci są aktualnie zewsząd bombardowane olbrzymią ilością danych, w szczególności, gdy nauczanie prowadzone jest w trybie zdalnym. Tym samym, by umożliwić im szybsze i bardziej skuteczne pozyskiwanie wiedzy, trzeba skupić się w równej mierze na spójności, wiarygodności i estetyce podręcznika. Pomocne będą tu infografiki, obrazki i podkreślenia ważniejszych rzeczy na przykład odmiennymi kolorami. Wszystko po to, żeby całokształt nie zlewał się w abstrakcyjną masę nazw i dat.

Doświadczony nauczyciel wie, iż proces wyboru podręcznika trwa i dobrze w trakcie uzupełnić swą wiedzę poprzez oglądanie filmów i książek tematycznych. Filmy historyczne pokażą nam, czy istnieje zbieżność podręcznika z realnymi faktami i czy tekst jest zrozumiały dla młodzieży. Nie wolno zapominać zaś, że podręcznik do nauki historii w liceum powinien być przede wszystkim ciekawy i przyjemny. Przyciągająca wzrok okładka, dużo inspirujących grafik i klarowny podział na rozdziały pozwoli pozbyć się niesłusznego lęku przed przedmiotem.

Ciekawe propozycje na rok 2022/2023

Trafnym wyborem może okazać się przygotowana pod okiem ekspertów w dziedzinie historii, seria: Zrozumieć przeszłość. W ramach publikacji dostępne są rozmaite opracowania w zakresie rozszerzonym, przeznaczone dla szkół ponadgimnazjalnych i techników. Poza tym dobrze zapoznać się ze specjalnymi maturalnymi kartami pracy, vademecum, a także tzw. podręcznikiem wieloletnim. Podręczniki to zaś propozycja znanego i cenionego wydawnictwa Nowa Era.

Sam układ treści, co należy podkreślić, został  natomiast przedstawiony w tradycyjnym porządku chronologicznym, preferowanym przez nauczycieli przygotowujących uczniów do egzaminu maturalnego, a wszystkie książki są zgodne z obowiązującą podstawą programową. Autorzy rzetelne podeszli do podejmowanych zagadnień, kładąc nacisk na umiejętności przydatne podczas egzaminu maturalnego.

W celu uproszczenia procesu nauki i maksymalnego zrozumienia tekstu wdrożono sprawdzone już elementy nauczania przedmiotu, czyli: mapy, zdjęcia, ilustracje, infografiki, teksty źródłowe i biogramy ważnych postaci historycznych. Wszędzie też znajdują się konkretne polecenia, skierowane do uczniów. Poza tym można nabyć też zestaw dodatkowych źródeł  z ćwiczeniami.

Tak samo, jeżeli mówimy o serii Poznać przeszłość, głównie skupiającej się na zakresie podstawowym, znajdziemy tu masę pozycji dla licealistów. Intuicyjność i czytelny przekaz to jej główne elementy. Na koniec, pozostaje seria Przeszłość i dziś, gdzie mamy zarówno zakres podstawowy, jak i rozszerzony, lecz w obu przypadkach formę, w równym stopniu ułatwiającą percepcję materiału.

Podsumowanie – gdzie kupić te podręczniki?

Zastanawiając się zatem nad wyborem podręcznika do nauczania historii dla szkół średnich, opłaca się sięgnąć po książki, skierowane bezpośrednio do wyjątkowych odbiorców, jakimi jest młodzież. Dopiero autorzy stawiający się na ich miejscu, są w stanie solidnie przełożyć materiał na język licealistów. Wymienione serie można kupić w księgarniach internetowych, jak np. Empik.

Dodaj komentarz

Back to Top