Jak zagospodarować przestrzeń techniczną w domu?
1 Comment 176022

Jak zagospodarować przestrzeń techniczną w domu?

Dom, Ogród, Poradnik

Zazwyczaj, niezależnie od tego w jak dużym lokum mieszkamy, narzekamy stale na brak miejsca, przede wszystkim do przechowywania rzeczy. Oczywiście problem ten jest najbardziej nasilony w małych mieszkaniach. Jak zagospodarować przestrzeń, aby nasze pomieszczenia były w pełni funkcjonalne?

Przechowywanie rzeczy w pomieszczeniach

Przez wiele lat naszego życia gromadzimy często bardzo dużo rzeczy. Niekiedy przechowujemy je przez długi czas jedynie z sentymentu, czasem jednak są to rzeczy, których co prawda nie używamy codziennie, lecz od czasu do czasu nam się one przydają. Może wydawać nam się, że w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu nie mamy zupełnie miejsca na przechowywanie tak dużej ilości rzeczy, przez co panuje w nich wieczny nieporządek i chaos. W takim otoczeniu nikomu z pewnością nie żyje się przyjemnie. Dlatego też warto postarać się, aby każdy kąt naszego domu czy mieszkania wykorzystać w 100 %. Jeśli posiadamy małe mieszkanie w bloku, każda wolna przestrzeń, którą możemy zagospodarować, jest na wagę złota. W małych pomieszczeniach poleca się zatem stosować inteligentne rozwiązania. Jednym z nich może być na przykład zamontowanie składanych stołów. Jest to doskonałe rozwiązanie do kuchni. Jeśli mamy sporą rodzinę, jednak niezbyt dużo miejsca do zagospodarowania, będzie to idealna opcja. Na czas posiłków stół będzie rozkładany i wystarczy, aby zjeść posiłek z najbliższymi w komfortowych warunkach. Natomiast na pozostały czas stół może być złożony, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń. Jeśli w naszym domu pomieszczenia są wysokie, warto również w praktyczny sposób to wykorzystać. Zabudujmy szafkami przestrzeń aż do sufitu. Szczególnie pomocne może się to okazać w przypadku kuchni. W górnych szafkach trzymać możemy bowiem rzadko używane rzeczy. Dzięki temu nasza kuchnia nie będzie wydawała się zagracona, a w naszych szafkach zawsze będzie panował porządek, ponieważ nie będą one więcej przeładowane. Jeśli mamy małą przestrzeń do zagospodarowania, warto pomyśleć o zabudowanych szafach. Mieści się w nich naprawdę wiele rzeczy, a jeśli zamontujemy w ich drzwiach lustra, dodatkowo optycznie powiększymy pomieszczenie. Ciekawie można wykorzystać przestrzeń również w sypialni. Jeśli zabudujemy dolną część łóżka, możemy przechowywać tam wiele przedmiotów, na przykład dodatkową pościel czy koce. To samo możemy zrobić z przestrzenią pod kanapą w salonie.

Domek narzędziowy do przechowywania rzeczy w ogrodzie

Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem, konieczne jest pielęgnowanie przestrzeni zielonej. Szczególnie istotne jest to dla miłośników kwiatów, którzy lubią prace ogrodowe i często je wykonują. Nawet jednak jeśli nie przepadamy za roślinnością, musimy regularnie kosić trawę wokół naszego domu. Wszystkie narzędzia ogrodowe należy gdzieś przechowywać. Niektórzy zagospodarowują przestrzeń na przykład w garażu. Jeśli jednak garaż jest niewielki, nie jest to najbardziej trafne rozwiązanie. W końcu musi zmieścić się tam nasz samochód. Umieszczanie tam dodatkowo na przykład dużej kosiarki będzie z pewnością niewygodne. Trzymanie narzędzi w przestrzeni mieszkalnej jest jeszcze gorszym pomysłem. Pomieszczenia będą wówczas wyglądać nieestetycznie, a nam zabraknie miejsca na przechowywanie przedmiotów codziennego użytku. Pewnym rozwiązaniem tej sytuacji może być domek narzędziowy, który możemy postawić w naszym ogrodzie. Najczęściej do budowy tego typu domków wykorzystuje się drewno, które bardzo sprawdza się w takich sytuacjach. Domek narzędziowy możemy wykonać samodzielnie od podstaw, ale można wybrać również prostszą opcję – zamówić gotowe elementy takiego domku. Wówczas budowa będzie dużo szybsza i sprawniejsza. W takim domku nasze narzędzia będą w pełni bezpieczne. Jeśli nasz domek wykonany jest z drewna, należy pamiętać o odpowiedniej jego konserwacji. Konserwację wykonywać należy regularnie, jednak szczególnie ważne jest to, aby odpowiednio przygotować domek na okres zimowy, podczas którego mogą negatywnie zadziałać na niego czynniki atmosferyczne.

1 Komentarzy

  1. Zenek 3 maja 2021 at 18:43

    dzięki za cenne wskazówki 🙂

Dodaj komentarz

Back to Top