W jaki sposób działają przedłużacze elektryczne?
0 Comment 5168

W jaki sposób działają przedłużacze elektryczne?

Dom, Wnętrza
[REKLAMA]

Podłączenie wszystkim sprzętów bez przedłużaczy elektrycznych wydaje się być niemożliwe. Mamy coraz więcej urządzeń, które do działania wymagają prądu. Często również nie stoją one bezpośrednio koło gniazdka, dlatego przedłużacze są jedynym możliwym sposobem na ich podłączenie. Czym się charakteryzują i w jaki sposób działają?

Czym jest przedłużacz elektryczny?

Przedłużacz elektryczny to narzędzie pozwalające zwiększyć, a dokładniej – przedłużyć – zasięg przewodu, który biegnie między gniazdkiem elektrycznym a urządzeniem podłączonym do prądu – wyjaśnia nasz rozmówca ze sklepu Elektryk.pl. Przedłużacz posiada zwielokrotnione gniazdka, umożliwiając podłączenie nie jednego, ale kilku sprzętów jednocześnie. Pomocnym gadżetem jest również złodziejka, czyli rozgałęźnik posiadający wtyczkę oraz dodatkowe gniazdka, zazwyczaj trzy.

Działanie przedłużaczy elektrycznych

Przedłużacze elektryczne pozwalają zasilać urządzenia do nich podłączone. Ich najważniejszym elementem jest przewód, złożony z żył o odpowiednim przekroju. Im większe przekroje żył, tym bardziej zaawansowane urządzenia, tym maszyny budowlane, przedłużacz może obsługiwać. Przedłużacz nie może być zwinięty, ponieważ jest to przyczyną zakłóceń w jego pracy. Zwinięty przewód bowiem powoduje niepotrzebne pole magnetyczne, które może wywołać powstanie oporu indukcyjnego. W jego wyniku przewód może się nagrzewać i prowadzić do strat energii.

Zalety przedłużaczy elektrycznych

Przedłużacze elektryczne zwalniają nas z konieczności montowania dodatkowych gniazdek. Ich instalacja byłaby dużo bardziej kłopotliwa, aniżeli dokupienie kolejnego przedłużacza. Przedłużacze są proste w obsłudze i niezawodne w swoim działaniu. Mają specjalne zabezpieczenia, chroniące najmłodszych przed porażeniem prądem. Przedłużacze można wykorzystywać nie tylko w domu. Równie dobrze sprawdzają się w warunkach przemysłowych czy na placach budowy, gdzie również trzeba podłączyć wiele sprzętów, aby nie opóźniać codziennej pracy.

Dodaj komentarz

Back to Top