Audiobooki i e-booki – różnice i podobieństwa. Nic już Ciebie nie zaskoczy!
Ciekawostki 20 czerwca 2022,Tradycyjne książki prawdopodobnie nigdy nie znikną. Obserwując jednak rynek wydawniczy, łatwo zauważać rosnącą rolę audiobooków i e-booków. Obu konkurentom papieru nie można odmówić unikalnych zalet. Na czym polegają różnice i podobieństwa pod względem funkcjonalności i potencjału e-booków oraz audiobooków?
Ebooki i audiobooki – funkcjonalne podobieństwa
Dużą zaletą e-booków i audiobooków jest fakt, że aby oddawać się lekturze, nie trzeba mieć przy sobie tradycyjnej książki. Być może w trakcie krótkich podróży do pracy nie jest to szczególnie eksponowany atut – w końcu jedną papierową książkę można ze sobą zabrać do damskiej torebki, plecaka lub torby na laptopa. Jednak w trakcie dłuższych wyjazdów nierzadko pragniemy mieć przy sobie kilka lektur, z których każda ma nieco inne przeznaczenie, bo może dotyczyć rozrywki, rozwoju zawodowego, nauki języków obcych albo być cennym poradnikiem. Brak fizycznej postaci, który przekłada się na funkcjonalność poza domem stanowi zdecydowanie wyraźne podobieństwo e-booków i audiobooków.
Niektóre książki są bardzo trudno dostępne ze względu na wyczerpanie się nakładu. Znalezienie takiej pozycji w antykwariacie lub niszowym sklepie internetowym nierzadko graniczy z cudem. Co innego w przypadku e-booków oraz audiobooków, które łączy ta sama zaleta, polegająca na natychmiastowym dostępie do treści. Wystarczy wygodnie dokonać zakupu przez internet.
Kolejne podobieństwo pomiędzy obiema alternatywami dla tradycyjnych książek to możliwość korzystania z nich przy ograniczonym dostępie światła. W przypadku audiobooka wystarczy urządzenie takie jak smartfon i słuchawki. Aby wygodnie czytać ebooka, najlepszym wyborem jest czytnik – w tym przypadku wyposażony w podświetlany ekran – ale w razie potrzeby smartfon lub tablet mogą łatwo go zastąpić.
Wydaje się, że kolejnym łącznikiem pomiędzy audiobookami oraz e-bookami wkrótce będzie się ich potencjał marketingowy. Obecnie ebooki stały się już popularnym narzędziem content marketingowym realizującym konkretny cel reklamowy. Niebawem audiobooki, podobnie jak podcasty prawdopodobnie zyskają podobne zastosowanie.
Najważniejsze różnice pomiędzy ebookiem i audiobookiem
Przejdźmy do różnic. Jeśli chodzi o szybkość czytania lub odsłuchiwania treści, większość badań wskazuje na przewagę e-booków, które pod tym względem ustępują nieco tradycyjnym książkom, za to wygrywają z audiobookami. Oczywiście wszystko zależy od umiejętności szybkiego czytania, a w przypadku audiobooków od dynamiki lektora.
Wyraźną różnicę pomiędzy audiobookiem a e-bookiem można dostrzec w aspekcie funkcjonalnym. Czytanie e-booka wymaga przecież stałego zaangażowania wzroku, a w dużej mierze także dłoni. Pod tym względem niewiele różni się on od tradycyjnej, papierowej książki. Audiobooka można natomiast odsłuchiwać w trakcie wykonywania innych czynności, szczególnie tych mniej skomplikowanych, jak trening, gotowanie, albo porządkowanie mieszkania.
Niezależnie od podobieństw i różnic przyszłość z pewnością należy zarówno do e-booków, jak i audiobooków. Obie alternatywy papierowych książek są bardzo wygodne w poszczególnych sytuacjach.
Dodaj komentarz