Jak zmniejszyć raty dzięki konsolidacji pożyczek?
0 Comment 101

Jak zmniejszyć raty dzięki konsolidacji pożyczek?

Finanse

Z powodu kredytów i pożyczek Twój budżet jest bardzo napięty? Chcesz zmniejszyć wysokość miesięcznych zobowiązań i wreszcie odetchnąć z ulgą? Sięgnij po tanią pożyczkę konsolidacyjną. W artykule wyjaśnimy, czym jest i jak działa konsolidacja. Podpowiemy także, jak wybrać tę, która przyniesie realne korzyści.

Utrata pracy, obniżenie wynagrodzenia, wzrost kwoty rat spowodowany podwyższeniem stóp procentowych — na skutek czynników zewnętrznych regularna spłata zobowiązań względem instytucji finansowych może stać się nie lada wyzwaniem. Życie „od pierwszego do pierwszego” i konieczność spłaty rat kosztem innych zobowiązań generują potężny stres i napięcie. A te wpływają z kolei na każdy, nawet najmniejszy element codziennego funkcjonowania. Co możesz zrobić, aby odzyskać kontrolę nad budżetem i wreszcie odetchnąć z ulgą? Sięgnij po pożyczkę konsolidacyjną.

Co to jest pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to pożyczka przeznaczona na spłatę innych zobowiązań finansowych — względem banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, a nierzadko także pozabankowych instytucji finansowych. Jeśli zdecydujesz się na pożyczkę konsolidacyjną, pożyczkodawca spłaci Twoje kredyty i pożyczki. W ten sposób zastąpisz kilka spłacanych aktualnie rat jedną — niższą.

Jak działa konsolidacja zobowiązań?

Zasada działania konsolidacji jest bardzo prosta. Obniżenie kwoty miesięcznej raty jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty. Taka konstrukcja może (jednak wcale nie musi) generować nieco wyższe niż pierwotne zobowiązania koszty. Dłuższy okres spłaty wiąże się bowiem z koniecznością dłuższego regulowania odsetek. To nie powinno być jednak argumentem przeciwko konsolidacji. Dlaczego? Jeśli Twój budżet jest bardzo napięty, sam z pewnością doskonale wiesz, jak duży stres generuje taka sytuacja. Zwiększa także prawdopodobieństwo opóźnień w spłacie, a co za tym idzie — pogorszenia historii kredytowej w BIK-u. Aby wreszcie odetchnąć z ulgą i zmniejszyć ryzyko długofalowych konsekwencji zadłużenia, zdecydowanie warto ponieść nieco wyższe koszty. Możesz być pewien, że kiedy stan Twojego konta się poprawi, odzyskasz zdecydowanie więcej niż kilkaset złotych miesięcznie — spokój, radość z codzienności i motywację do szukania rozwiązań, które poprawią Twoje codzienne życie — także w aspekcie finansowym.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

To, jakie zobowiązania mogą być przedmiotem konsolidacji, zależy od konkretnego pożyczkodawcy. Z powodzeniem można jednak uznać, że większość instytucji finansowych umożliwia skonsolidowanie pożyczek gotówkowych, ratalnych, kredytów samochodowych czy zadłużenia na kartach kredytowych i debetowych.

Zanim zawrzesz umowę z bankiem, czyli jak znaleźć najlepszą pożyczkę konsolidacyjną?

Dobra pożyczka konsolidacyjna powinna harmonijnie łączyć kilka cech. Jakich?

  • Niskie koszty. Konsolidacja pożyczek nie może, a przynajmniej nie powinna być droga. Celem konsolidacji jest przecież obniżenie, nie podwyższenie miesięcznych zobowiązań finansowych. Analizując parametry dostępnych na rynku produktów, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wskaźnik RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania). To właśnie on, nie oprocentowanie, precyzyjnie zilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie dodatkowe koszty towarzyszące zaciągnięciu pożyczki. Im niższe, tym tańsza konsolidacja.
  • Możliwość odroczenia terminu spłaty pierwszej raty. Osoby wnioskujące o pożyczkę konsolidacyjną często bywają na granicy płynności finansowej. Możliwość odroczenia spłaty raty o miesiąc czy dwa zapewni im więc upragniony oddech. Pozwoli także uregulować zobowiązania, które dotychczas, na skutek trudnej sytuacji finansowej, najbardziej ucierpiały.
  • Dostosowany do potrzeb kredytobiorcy sposób składania wniosku. Wizyta w oddziale, złożenie wniosku przez telefon, a może pożyczka konsolidacyjna online? Zanim wybierzesz tę jedyną, upewnij się, że będziesz mógł złożyć wniosek w preferowany przez siebie sposó

Źródło:

https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki

Dodaj komentarz

Back to Top