Zdrowe biodra – zdrowy kręgosłup?
0 Comment 1589

Zdrowe biodra – zdrowy kręgosłup?

Medycyna, Zdrowie
[REKLAMA]

Stawy biodrowe, miednica i część lędźwiowa kręgosłupa stanowią funkcjonalną całość. Dolegliwości bólowe kręgosłupa mają związek z prawidłową ruchomością miednicy, stawów biodrowych i odpowiednim napięciem mięśni je otaczających.

Spójrzmy na nasze ciało jak na jedną, wspaniałą konstrukcję bez rozbijania jej na elementy. Ból odcinka lędźwiowego nie musi wynikać z problemów tego rejonu, przyczyną mogą być dysfunkcję innych części ciała. Kręgosłup poprzez kość krzyżową łączy się z miednicą a ta z kośćmi udowymi poprzez stawy biodrowe. Te ostatnie to jedne z najbardziej ruchomych stawów w naszym ciele i jedne z najbardziej kluczowych dla poruszania się- chodzenia oraz biegania. Sam problem ze stawami biodrowymi może poważnie ograniczyć sprawność i być przyczyną uzależnienia od zaopatrzenia ortopedycznego czy nawet pomocy innych osób.
Zarówno brak ruchu i siedząca praca jak i ciężka praca fizyczna mogą być przyczyną dysfunkcji stawu biodrowego oraz zaburzenia równowagi mięśni go otaczających. Mięśnie, które odpowiadają za ruch zgięcia- wyprostu, odwiedzenia-przywiedzenia i rotacji w biodrze mają swoje przyczepy miedzy innymi na talerzach kości biodrowych, kości krzyżowej i kręgosłupie w części lędźwiowej. Zmiana ich napięcia, oprócz zaburzenia funkcjonowania stawu biodrowego wpływa również na ustawienie miednicy i kręgosłupa a także na ich zakres ruchomości.

back-pain-1911009_1280-medium
Często nie zdajemy sobie sprawy jak ruch w biodrze przenosi się na miednicę i na kręgosłup. Oto kilka przykładów związku ruchomości biodra z funkcjonowaniem kręgosłupa. Ograniczenie wyprostu w stawie biodrowym skutkuje pogłębieniem naturalnej krzywizny kręgosłupa- lordozy lędźwiowej. Deficyt zgięcia biodra powoduje zbyt wczesne i nadmierne zgięcie w odcinku lędźwiowym przyczyniając się do przeciążeń krążków międzykręgowych. Zaburzenie równowagi w napięciu mięśni przywodzących i odwodzących w stawie biodrowym może skutkować pojawieniem się wygięcia bocznego kręgosłupa.

mzmasaz

Innym, często występującym problem, zwłaszcza u osób starszych są zwyrodnienia stawów biodrowych. Towarzyszą im dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa. Co ciekawe zmiany zwyrodnieniowe są dużo rzadziej obserwowane wśród mieszkańców Bliskiego Wschodu i południowo-wschodniej Azji w porównaniu z Europą i Ameryką Północną. Za jedną z przyczyn tego stanu rzeczy uważa się fakt, że w tych rejonach świata rzadziej używa się krzeseł i foteli a częściej siada się na podłodze. Pozwala to na ustawianie stawu biodrowego w różnych pozycjach i prawdopodobnie sprzyja zachowaniu właściwej ruchomości tych stawów.
Powracając do dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego, w czasie rehabilitacji oprócz zabiegów skierowanych bezpośredni na obszar bólowy, dużo uwagi poświęca się poprawie zakresu ruchu w stawie biodrowym i odbudowanie właściwego funkcjonowania przeciwstawnych grup mięśniowych oddziałujących na ten staw a pośrednio również na kręgosłup. Podstawę usprawniania pacjentów z ograniczeniem ruchu w biodrze stanowią ćwiczenia rozciągające, równoważne, poprawiające „ czucie ruchu i pozycji ciała” a także wzmacniające odpowiednie grupy mięśniowe. Dodatkowo stosowane są masaże rozluźniające mięśnie, zabiegi manualne, rozciągające torebki stawowe i poprawiające ruchomość stawów. Musimy pamiętać, że sprawność stawów biodrowych pomoże nam zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych pleców. Warto zadbać o nie już dziś aby na dłużej cieszyć się pełnym zdrowiem.
W przypadku bólów kręgosłupa jak i innych dysfunkcji zapraszamy do zapoznania się z ofertą przychodni Plus Medic w Lublinie.


 

Dodaj komentarz

Back to Top