USG jamy brzusznej – co warto wiedzieć o tym badaniu?

USG jamy brzusznej – co warto wiedzieć o tym badaniu?

Medycyna

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej to w rękach doświadczonego radiologa nieocenione narzędzie, pozwalające na wnikliwą ocenę stanu zdrowia pacjenta. Badanie to sprawdza się nie tylko w diagnostyce chorób, ale także ich profilaktyce, dlatego każdy z nas powinien je wykonywać co najmniej raz na 2 lata. Zastanawiasz się jakie narządy pozwala ocenić USG jamy brzusznej oraz kiedy warto wykonać to badanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czym jest USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne, wykorzystuje właściwości fali ultradźwiękowej. Jest ona emitowana przez głowicę aparatu USG, po czym odbija się od poszczególnych tkanek i jest rejestrowana przez odbiornik. Po przetworzeniu tego sygnału otrzymujemy dokładny obraz tkanek – ich położenie, rozmiar czy wewnętrzną strukturę. Niezwykle ważny jest fakt, że badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. Można je powtarzać wielokrotnie, nawet u najmłodszych dzieci.

W ramach USG jamy brzusznej specjalista jest w stanie ocenić stan wielu narządów. Podczas badania widoczna jest przede wszystkim wątroba, trzustka, drogi żółciowe, śledziona, nerki czy aorta brzuszna.

Kiedy należy zgłosić się na badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej, jako jedno z najbardziej uniwersalnych badań, odgrywa ogromną rolę we wstępnej diagnostyce wielu schorzeń. Badanie to warto wykonać w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, takich jak:

  • nieprawidłowości we wcześniej wykonanym badaniu palpacyjnym;
  • nawracające dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej;
  • problemy trawienne, w tym nawracające biegunki, zaparcia bądź wymioty;
  • gorączka o nieznanej etiologii;
  • duży spadek masy ciała nieuzasadniony zmianą diety;
  • krwawienie w moczu bądź kale;
  • powiększenie obwodu brzucha.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

Większość badań ultrasonograficznych nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania, jednak w przypadku oceny jamy brzusznej jest ono niezbędne. Zalegające w jelitach gazy mogą znacznie zaburzyć widoczność i wpłynąć na jakość całego badania. Pacjent powinien zatem trzy dni przed badaniem wdrożyć lekkostrawną dietę oraz rozpocząć przyjmowanie symetykonu. Na samo badanie pacjent powinien stawić się na czczo, pamiętając, aby wcześniej nie żuć gumy, nie palić papierosów i nie pić gazowanej wody.

Dodaj komentarz

Back to Top