Jakie perspektywy ma fizjoterapeuta?

Jakie perspektywy ma fizjoterapeuta?

Praca, Zdrowie

Fizjoterapeuta jest specjalistą o szerokim zakresie umiejętności zawodowych. Jakie ma perspektywy pracy i zarobków? Czy i w jaki sposób może wpłynąć na poprawę tych perspektyw? Zapraszamy do przeczytania kilku słów na ten temat.

Specjalista wysokiego ryzyka

Specjalista fizjoterapii zajmuje się szeroko pojętą rehabilitacją; zajmuje się osobami po ciężkich wypadkach, urazach (np. wśród sportowców), pacjentami cierpiącymi na bóle kręgosłupa spowodowane stresującą pracą oraz siedzącym trybem życia, dziećmi z wadami postawy, osobami starszymi i pacjentami neurologicznymi, a także kobietami w ciąży i po porodzie. Jak widać spektrum przypadków, w których fizjoterapeuta może pomóc, jest bardzo szeroki. U każdego pacjenta kluczowe jest indywidualne  podejście, ponieważ ludzkie ciało i stan zdrowia bywa zaskakujący. Mimo szerokiej klasyfikacji chorób, każdy organizm reaguje nieco inaczej i nie ma utartych schematów, które przysłowiowo postawią na nogi każdego pacjenta bez wyjątku. Z tego powodu, zdecydowana większość fizjoterapeutów decyduje się na rozmaite kursy dotyczące specjalistycznych metod leczenia takich jak terapie manualne, masaż tkanek głębokich czy kinesiology taping. Podnosząc w ten sposób swoje kwalifikacje, fizjoterapeuci mogą stosować więcej lepiej dobranych technik, a przez to być bardziej skuteczni w swojej pracy.

Gdzie pracują fizjoterapeuci?

Specjaliści fizjoterapii podejmują zatrudnienie w szpitalach, na oddziałach neurologicznych, geriatrycznych, ortopedycznych, a także w centrach rehabilitacji i ośrodkach opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Wielu z nich otwiera prywatne gabinety, do których udają się głównie osoby w miarę sprawne, mające problemy z plecami w odcinku szyjnym (zmora naszych czasów) oraz ci, których stać na prywatne leczenie, bez czekania w NFZ-towskich kolejkach.

Spora liczba fizjoterapeutów poszukuje zatrudnienia za granicą i decyduje się na wyjazd szczególnie do państw zachodnich, takich jak Francja. Tam, gdzie brakuje wykwalifikowanego personelu medycznego, oferowane warunki pracy są lepsze, a pensje wyższe. Profesjonalne i sprawdzone agencje pracy zajmujące się rekrutacją personelu sektora medycznego do pracy za granicą oferują pomoc w formalnościach związanych z nostryfikacją dyplomu oraz specjalistyczne kursy językowe, np. francuskiego medycznego. To wielka pomoc dla fizjoterapeutów planujących wyjazd, dlatego agencje takie, jak www.ipfmedical.pl cieszą się wśród nich niesłabnącą popularnością.

Dodaj komentarz

Back to Top