Jak zadbać o swój wzrok?

Jak zadbać o swój wzrok?

Medycyna, Zdrowie

Oczy nazywane są oknem na świat, ponieważ bez nich codzienne życie byłoby o wiele trudniejsze, dlatego więc warto dbać o nie każdego dnia, a nie tylko od czasu do czasu. Zanieczyszczenie powietrza, siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przy komputerze to czynniki niekorzystnie wpływające na prawidłowe widzenie. Na szczęście istnieje kilka prostych zasad oraz preparatów (jak np. vitroft), które można wdrożyć w życie już dziś, aby wesprzeć zdrowie oczu i cieszyć się sokolim wzrokiem przez długie lata.

Podstawowe zasady troski o wzrok

Poniżej przedstawione zostały najistotniejsze zasady dbania o swój wzrok:

  • regularne wizyty w gabinecie okulistycznym – zaleca się powtarzać badania wzroku co najmniej raz na dwa lata.  Nie oznacza to jednak, iż nie można robić tego częściej – w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek problemów, np. stwierdzeniu, iż stan wzroku się pogorszył lub pojawia się powracające uczucie pieczenia, czy też suchości, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Regularne badania wzroku pomagają wykryć wszystkie ewentualne zmiany oraz pozwalają leczyć oczy w e wczesnym stadium rozwoju choroby.
  • Odpowiednia dieta – zbilansowany, pełen witamin i minerałów plan żywieniowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym również funkcjonowania Twoich oczu. Lekarze okuliści rekomendują dietę bogatą w witaminy A, C i E, a także luteinę i kwasy omega-3. Składniki te wspierają nie tylko utrzymanie dobrej kondycji oczu, ale i zapobiegają powstawaniu zaćmy, a nawet zwyrodnieniu plamki żółtej. Spore ilości powyższych elementów są zawarte w takich produktach spożywczych jak: marchew, szpinak, jarmuż, brokuły, gruszki, ryby orzeszki ziemne czy rośliny strączkowe.
  • Zapewnienie odpowiedniej ilości odpoczynku – praca przy komputerze, ciągłe patrzenie w ekran, niekorzystnie wpływa na zdrowie oczu. Chcąc uniknąć chorób wzroku, należy zadbać o regularne i odpowiednio długie przerwy. Skuteczna okazuje się pewna zasada nazywana przez amerykanów 20-20-20. Oznacza ona, iż powinno się robić przerwę 20 minut i przez 20 sekund patrzeć na obiekt oddalony o minimum 20 stóp (około 6 metrów). Takie postępowanie daje oczom chwilę wytchnienia i zapobiega powstawaniu tzw. przykurczów akomodacyjnych.
  • Właściwa ilość snu – sen jest istotny dla regeneracji całego organizmu, w tym również regeneracji oczu. Zbyt mało snu sprzyja zmęczeniu oczu, które powoduje wysychanie i podrażnienia. Wieczorem zaleca się wcześniejsze położenie do łóżka oraz zastosowanie odpowiednich kropli do oczu (np. Vitroft) cechujących się właściwościami łagodzącymi, które są dostępne we wszystkich aptekach.
  • Odpowiednia dawka aktywności fizycznej – regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na krążenie krwi i jej dopływ do wszystkich organów – również do narządu wzroku.

Dodaj komentarz

Back to Top