Chcesz kupić olejek arganowy? Pamiętaj o…
0 Comment 177

Chcesz kupić olejek arganowy? Pamiętaj o…

Uroda, Zdrowie
[REKLAMA]

Olejek arganowy stosuje niemalże każda kobieta. Dlaczego? Pewnie ze względu na niesamowite właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Kosmetyk świetnie dba o włosy, skórę i paznokcie, poprawia ich kondycję i wygląd. Jednak zanim wypróbujesz, jak działa olejek arganowy, sprawdź kilka rzeczy związanych z pozyskiwaniem, kosztem produkcji i różnicami pomiędzy olejkiem spożywczym a oryginalnym i bardzo cennym płynem.

Czy wiesz, że drzewo, z którego pozyskuje się olejek arganowy, argania żelazna, rośnie tylko w Maroku. Co więcej, roślinę wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Proces pozyskiwania olejku jest bardzo trudny i długi. Do wytworzenia 1l tego płynu potrzeba aż 35 kg orzeszków, które zbiera się z kilku drzew. Olejek arganowy tłoczony jest na zimno przy pomocy maszyn, natomiast owoce rozłupuje się ręcznie. Następnie miękkie orzechy mielone są w kamiennych żarnach, a z powstałej w ten sposób masy wyciska się olej.

Olejek kosmetyczny a olejek spożywczy

  • Arganowy olejek kosmetyczny stosuje się w kosmetyce i dermatologii. Otrzymuje się go w procesie tłoczenia na zimno; nie jest poddawany rafinacji. Ma złotawy kolor i jest bezzapachowy. Wykorzystuje się go w zewnętrznie, jako samodzielny produkt pielęgnacyjny lub dodatek do innych kosmetyków. Świetnie nadaje się do nawilżania skóry i włosów, rozjaśniania przebarwień, wzmacniania paznokci i redukcji zmarszczek.
  • Spożywczy olejek arganowy pozyskiwany jest z prażonych owoców arganii żelaznej. Ma charakterystyczny orzechowy zapach i smak; jest ciemniejszy niż jego kosmetyczny odpowiednik. Stosuje się go jako składnik sałatek i dipów, tłuszcz do smażenia i grillowania mięs. Może stanowić suplement diety – olejek arganowy zawiera bowiem kwasy tłuszczowe.

Jak kupić oryginalny olejek arganowy?

Olejek arganowy jest produktem łatwo dostępnym; można kupić go w drogeriach i sklepach z kosmetykami. Niestety, wielu sprzedawców nie oferuje oryginalnego produktu, który nie ma leczniczego i pielęgnacyjnego działania. Jeżeli olej jest przeznaczony do nawilżania skóry twarzy i ciała, a do tego ma orzechowy zapach, to prawdopodobnie jest produktem spożywczym sprzedawanym jako kosmetyczny. Pamiętaj, że kosmetyczny olejek arganowy poddawany jest oczyszczaniu, w związku z tym ma wyższą cenę. Stosowany miejscowo, działa bardzo dobrze i z pewnością pomoże ci uporać się ze skórnymi problemami. Działa doskonale w produktach takich jak kremy, balsamy, maski, czy serum do twarzy.

Czy cena decyduje o jakości?

Olejek arganowy jest jednym z najdroższych olejków kosmetycznych. Pamiętaj, że za 100 ml oryginalnego produktu nie zapłacisz kilku złotych. Z drugiej strony, kosmetyk jest bardzo popularny i chętnie kupowany przez kobiety. Producenci musieli dostosować więc ceny do tak dużej podaży. Wyższa cena wcale nie oznacza wysokiej jakości olejku arganowego. Weź pod uwagę także to, że olejek kosmetyczny powinien być droższy od olejku spożywczego. Jak odróżnić olejek oryginalny od podróbki? Na etykiecie powinien znajdować się certyfikat potwierdzający, że kosmetyk jest ekologiczny.

Dodaj komentarz

Back to Top