Leczenie osteoporozy
1 Comment 335

Leczenie osteoporozy

Medycyna, Zdrowie

Osteoporoza to choroba uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. Można jej jednak zapobiegać, poprzez dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości białka, wapnia i witaminy D. Jednak, kiedy już się pojawi, konieczne jest jej odpowiednie leczenie.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza (zrzeszotnienie kości) jest chorobą, w wyniku której dochodzi do zaniku tkanki kostnej. Konsekwencją tego jest zwiększenie częstości występowania złamań. Na początku (i najczęściej) dochodzi do złamań kręgów, które czasem objawiają się ostrym bólem. Do innych groźnych konsekwencji osteoporozy należy złamanie bliższego końca kości udowej, z powodu którego wielu poszkodowanych traci zdolność samodzielnego poruszania się. Szacuje się, że z powodu złamania tej kości w pierwszym roku od jego zaistnienia umiera co 5 kobieta i co 3 mężczyzna.

Typy osteoporozy

Osteoporoza może przyjmować różne oblicza. Do jej typów zaliczają się:

  • Typ 1: osteoporoza pomenopauzalna – dotyka kobiet w 5. i 6. dekadzie życia, jej przyczyną jest niedobór estrogenów, a proces zaniku kostnego charakteryzuje się zwykle dość dużą dynamiką,  w jej przypadku często występują złamania kości promieniowej,
  • Typ 2: osteoporoza starcza – może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w jej przypadku zanik kostny jest znacznie wolniejszy, do najpoważniejszych złamań wchodzących w zakres choroby są złamania kręgów i biodra,
  • Osteoporoza wtórna – najrzadszy typ, może być spowodowana innymi chorobami lub przyjmowanymi lekami.

Jak leczyć osteoporozę?

Leczenie osteoporozy ma na celu zachowanie masy kostnej powyżej „progu złamań”. Aby to osiągnąć, konieczne jest stosowanie wielu środków farmakologicznych. Ponadto, chorzy muszą być pod stałą kontrolą lekarza. Właściwie dobrany sposób leczenia może całkowicie zredukować ryzyko złamań oraz utrzymywać sprawny układ ruchu do starości.

W leczeniu osteoporozy istotna jest przede wszystkim eliminacja wszystkim czynników zwiększających jej ryzyko. Jest to także ważne w profilaktyce choroby. W czasie terapii, pacjenci powinni przyjmować witaminę D i wapń oraz stosować odpowiednią dietę. Często konieczne jest także przyjmowanie witamin w postaci preparatów – tłumaczy ekspert reprezentujący Euro Klinikę.

Podział leków na osteoporozę zależy zarówno od ich działania, jak i aktywności zależnej od płci, wieku oraz wielu innych czynników. Preparaty dobiera się indywidualnie w ten sposób, by leczenie było jak najbardziej bezpieczne i skuteczne jednocześnie. Specjaliści często przepisują pacjentom preparaty zapobiegające złamaniom.

1 Komentarzy

  1. biedronka1 6 czerwca 2019 at 11:17

    Osteoporoza częściej dotyka kobiety. Szczególnie w okresie menopauzy.

Dodaj komentarz

Back to Top