Frezarki – czym są i jakie są ich rodzaje?
0 Comment 313770

Frezarki – czym są i jakie są ich rodzaje?

Produkcja, Przemysł, Technologia
[REKLAMA]

Frezarka to urządzenie opierające się na technologii obróbki skrawaniem. W przeciwieństwie do tokarki. posiada ruchome narzędzie tnące, którego zadaniem jest skrawanie nieruchomo osadzonego detalu. Dzięki temu może obrabiać różne przedmioty, nadając im bardzo zróżnicowany kształt.

Elementy składowe frezarek

Klasyczna frezarka składa się z dwóch podstawowych części. Pierwszą z nich jest frez, czyli obrotowy element skrawający, odpowiedzialny za wycinanie w obrabianym materiale poszczególnych rowków i wcięć. Drugim elementem frezarki jest wrzeciono. To na nim opiera się obrabiany detal. Jest on całkowicie nieruchomy – co równie ważne – mocuje się go w oparciu o płaszczyznę urządzenia, czyli blat.

Rodzaje frezarek

Frezarki dzielimy na kilka rodzajów, w zależności od położenia wrzeciona. Tym samym, wyróżniamy następujące ich rodzaje:

– frezarki równowrzecionowe – to urządzenia, które mają wrzeciono umieszczone na wysokości linii stołu,
– frezarki górnowrzecionowe – w urządzeniach tych wrzeciono jest usadowione nad linią stołu, wyróżnia je bardzo duże bezpieczeństwo pracy,
– frezarki dolnowrzecionowe – tutaj wrzeciono znajduje się poniżej linii stołu, oznacza to również znacznie trudniejszą obsługę, ale też możliwość wygenerowania znacznie bardziej złożonych kształtów.

Podział ze względu na zastosowanie

Frezarki możemy też podzielić według innego kryterium a mianowicie – w oparciu o ich zastosowanie. Wyróżniamy tu między innymi:

1. Urządzenia krawędziowe – wykorzystuje się je głównie do frezowania samych krawędzi detali.
2. Urządzenia nutowe – to rodzaj frezarek, które stosuje się w obróbce bocznych płaszczyzn detali, formując w ten sposób rowki i inne, podobne wcięcia.

Zaawansowane układy frezarek

Podobnie jak klasyczne obrabiarki, również i frezarki mogą być sterowane za pomocą zaawansowanego systemu CNC. Dzięki temu rozwiązaniu, praca urządzenia jest z góry programowana, z dokładnością nawet do 0.001 mm.

Ponadto zastosowanie metody CNC pozwala na znaczne oszczędności materiałowe. Detale o wcześniej zdefiniowanych wymiarach mogą być wykonywane w sposób powtarzalny, dzięki czemu minimalizuje się liczbę tak zwanych bubli.

Wprowadzenie technologii CNC umożliwia również produkcję detali z odpowiednio wykończonymi fazami. Co więcej, ich kąt i profil mogą być łatwo definiowane w programie sterującym układem.

Najwięksi producenci frezarek

Frezarki – podobnie jak inne urządzenia do obróbki tworzyw – charakteryzują się określonymi parametrami, za dobór których odpowiedzialny jest ich producent. Z tego powodu, urządzenia niektórych producentów cieszą się najlepszymi opiniami wśród odbiorców. Dotyczy to przede wszystkim takich marek jak:

– Haas
– Kitamura
– Ibarmia
– Lagun (producent frezarek ciężkich)
– Vision Wide (producent frezarek bramowych)
– Ingersoll

Zastosowanie nowoczesnych frezarek w przemyśle jest bezcenne. Ich zaawansowane konstrukcje, umożliwiają realizację zróżnicowanych zadań, których nie wykonałby żaden inny sprzęt. Dotyczy to zwłaszcza rozwiązań sterowanych za pomocą układów CNC.

Dodaj komentarz

Back to Top