Depilacja laserem diodowym. Skuteczna i bezbolesna depilacja
0 Comment 11998

Depilacja laserem diodowym. Skuteczna i bezbolesna depilacja

Uroda, Usługi

Usuwanie niechcianego owłosienia to jeden ze sposobów dbania o wygląd zewnętrzny. Depilację można przeprowadzać samodzielnie lub z pomocą profesjonalistów. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się zabiegi z wykorzystaniem lasera przeprowadzane w salonach kosmetycznych bądź gabinetach medycyny estetycznej. Warto więc przyjrzeć im się bliżej i dowiedzieć się, w jaki sposób są przeprowadzane.

Popularne metody usuwania owłosienia

Jedna z najczęściej wykorzystywanych metod usuwania niechcianego owłosienia polega na użyciu maszynki do golenia. Urządzenie wyposażone w ostrza szybko i bezboleśnie usuwa włoski, zostawiając skórę idealnie gładką. Niestety efekt gładkości utrzymuje się bardzo krótko, a odrastające włoski stają się mocniejsze i bardziej widoczne. Alternatywna metoda polega na użyciu wosku. Usuwanie owłosienia woskiem jest skuteczne i trwałe, niestety może być dosyć bolesne i podrażniać skórę. Podobne działanie wykazują depilatory mechaniczne. Osoby szczególnie wrażliwe na ból mogą zastosować depilację kremem, zaliczaną do metod chemicznych. Zdecydowanie najlepsze efekty daje jednak depilacja laserowa. Zabiegi z wykorzystaniem światła lasera są skuteczne, bezbolesne, bezpieczne i trwałe.

Trwałe usuwanie włosów laserem

W ostatnim czasie coraz częściej poza określeniem depilacja używa się pojęcia epilacja. W przypadku depilacji usunięte owłosienie po czasie odrasta. Epilacja to zabieg, który niszczy włos wraz z jego macierzą i brodawką, co uniemożliwia jego ponowne odrastanie. Do trwałego usuwania owłosienia wykorzystuje się laser, prąd, bądź ultradźwięki. Szczególnie dużą popularnością cieszy się epilacja laserowa wykonywana w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Światło o określonej długości fali po przyłożeniu do skóry jest absorbowane przez melaninę, pigment odpowiedzialny m.in. za kolor skóry oraz włosów. Energia świetlna zostaje zamieniona w energię cieplną, powodując trwałe uszkodzenia cebulki włosa i uniemożliwiając jej ponowny wzrost.

Pomimo tego, że laserowe usuwanie włosów jest jednym z najskuteczniejszych zabiegów usuwania owłosienia, należy je kilkukrotnie powtarzać. Dlaczego tak się dzieje? Konieczność powtarzania zabiegu nie jest wadą metody laserowej, a wynika bezpośrednio z fizjologii organizmu człowieka i cyklu wzrostu włosów. Włosy mogą znajdować się w fazie wzrostu, w fazie przejściowej oraz fazie wypadania. Najwyższy poziom melaniny występuje, gdy włosy wzrastają, dlatego światło lasera działa na nie najskuteczniej. Przyjmuje się, że podczas jednego zabiegu można trwale usunąć około 40% niechcianego owłosienia. Kolejne zabiegi wykonywane są w odstępach kilkutygodniowych i mają charakter przypominający. Zapisz się na zabieg w Salonie Kosmetycznym Syrenka.

Przebieg zabiegu z wykorzystaniem lasera

Depilacja owłosienia za pomocą lasera powinna być poprzedzona konsultacjami z dermatologiem bądź kosmetologiem. Podstawowym celem wywiadu jest ocena stanu zdrowia pacjenta, wykrycie ewentualnych przeciwwskazań oraz dokonanie oceny typu skóry i określenie jej stanu. Osoba zakwalifikowana do zabiegu powinna się do niego odpowiednio przygotować. Bezpośrednio przed nim należy usunąć owłosienie z miejsca, które będzie poddawane działaniu lasera.

Żeby ułatwić przepływ impulsów świetlnych do cebulek włosowych i zminimalizować ewentualne niedogodności związane z oddziaływaniem lasera, skórę smaruje się specjalnym żelem o właściwościach chłodzących i znieczulających. W zależności od miejsca wykonywania zabiegu czas jego trwania może wynosić od kilku do kilkudziesięciu minut. Epilacji laserowej mogą być poddawane takie części ciała jak:

  • nogi;
  • ręce;
  • brzuch;
  • klatka piersiowa;
  • ramiona i plecy;
  • okolice intymne.

Bezpośrednio po zabiegu na skórze może być widoczny obrzęk i zaczerwienienie. Pacjent opuszczający salon kosmetyczny powinien zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację miejsc poddanych naświetlaniu. Zalecane jest stosowanie delikatnych środków myjących, unikanie sauny i basenu, a także ekspozycji na słońce przez minimum 2 tygodnie od zabiegu. Przestrzeganie tych zasad pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań.

Zalety epilacji laserowej i przeciwwskazania do wykonywania zabiegu

Podstawową zaletą epilacji laserowej jest jej skuteczność. Po przeprowadzeniu kilku zabiegów można cieszyć się idealnie gładką skórą przez długi czas. Metoda ta pozwala oszczędzić czas i w znaczący sposób wpływa na poprawę komfortu życia oraz zwiększenie pewności siebie. Odwiedzając gabinet kosmetyczny, warto pamiętać, że istnieją przeciwwskazania uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu depilacji laserowej. Do najczęściej występujących przeciwwskazań medycznych zaliczyć należy:

  • choroby skóry (trądzik, opryszczka, łuszczyca);
  • cukrzycę;
  • choroby autoimmunologiczne;
  • choroby nowotworowe.

Podczas konsultacji pacjent powinien podać lekarzowi bądź kosmetologowi listę przyjmowanych leków, ponieważ część z nich może wykazywać działanie światłoczułe. Należy podkreślić, że usuwanie owłosienia za pomocą lasera jest całkowicie bezpieczne, a powikłania pojawiają się niezwykle rzadko. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu pozwala precyzyjnie dopasowywać wiązkę światła do typu skóry pacjenta i uniknąć ewentualnych poparzeń.

Dodaj komentarz

Back to Top