Podposadzkowy system detekcji intruzów
0 Comment 7236

Podposadzkowy system detekcji intruzów

Dom, Wnętrza
[REKLAMA]

Zabetonowane systemy alarmowe to jeden z najbardziej nowoczesnych systemów detekcji intruzów. Systemy tego rodzaju montowane są najczęściej w okolicach drzwi zewnętrznych i okien domostwa. Zamontowanie czujki pod betonową nawierzchnią uniemożliwia ich dostrzeżenie i zniszczenie. Są zatem doskonałym sposobem ochrony stref strategicznych, nie wpływając negatywnie na wygląd zewnętrzny chronionego obiektu. Okablowanie nie jest widoczne.

System detekcji intruzów

Systemy detekcji intruzów kojarzyły nam się do tej pory przede wszystkim z systemami informatycznymi i komputerami. Dziś możliwe jest nie tylko wykrywanie przebiegłych hakerów, którzy próbują pozyskać dane z naszych twardych dysków, ale także intruzów, których za bardzo interesuje nasze mienie. W unikalnych systemach detekcji stosowane są specjalne czujniki ciśnienia, które wykrywają osobę przechodzącą przez chroniony obszar – dowiadujemy się w firmie ATLine z Łodzi. Czujniki umieszczane są w betonowym jastrychu, w związku z czym bardzo trudno je ominąć, a przede wszystkim, nie da się ich zauważyć. Systemy tego typu znajdują więc zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale i w miejscach historycznych, archeologicznych, w których bardzo ważna jest estetyka.

Czujniki ciśnieniowe

Ciekawym przykładem zabetonowanego systemu alarmowego jest SISMA CA, w której zastosowane są specjalne piezoceramiczne czujniki ciśnieniowe. Umieszczane są one na płycie pod posadzką i pokryte jastrychem. Czujniki te wykrywają ciśnienie, które generuje osoba przechodząca przez dane miejsce lub stojąca w nim. Są jednak bardzo wytrzymałe, bo, mimo że znajdują się pod grubą warstwą betonu, wytrzymują obciążenia rzędu kilku ton. Gdy system jest włączony, wykrycie nawet najlżejszych kroków możliwy jest dzięki elementowi czułemu na wstrząsy – przetwornikowi piezoceramicznego. Czujniki skonstruowane są w taki sposób, by chronić przetwornik przed wilgocią, naprężeniami i czynnikami, które mogłyby powodować korozję. Dodatkową zaletą jest to, że czujniki są bezobsługowe i nie są narażone na awarie elektryczne.

Dodaj komentarz

Back to Top