Co wybrać do pielęgnacji ogrodu – siekierę czy piłę łańcuchową?
0 Comment 260

Co wybrać do pielęgnacji ogrodu – siekierę czy piłę łańcuchową?

Ogród
[REKLAMA]

W regularnej pielęgnacji ogrodu przychodzi taki moment, w którym musimy pozbyć się przewróconego drzewa, pociąć polana do kominka albo po prostu przyciąć suche lub zanadto rozrastające się gałęzie. Zasadniczo do tego typu prac możemy wybrać jedno z dwóch rodzajów narzędzi: czy lepiej zdecydować się na siekierę, czy może piłę łańcuchową? Oba rozwiązania mają swoje zalety, jednak by jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które narzędzie wybrać, musimy wiedzieć, do czego dokładnie go potrzebujemy. O tym, które narzędzie wybrać do jakiego rodzaju pracy, przekonujemy w poniższym artykule. Już teraz zapraszamy do lektury.

Budowa siekiery

Siekiera to przede wszystkim trzonek i głowica. Ten pierwszy element najczęściej wykonuje się z wytrzymałego drewna (jesion, hickory – a więc twardych roślin, które dobrze radzą sobie ze wstrząsami wywołanymi uderzaniem siekiery o drewno) lub włókna szklanego. Trzonek siekiery jest długi, pozwalający trzymać siekierę oburącz, a tym samym nadać sile uderzenia większą moc. Pod tym względem, przeciwieństwo siekier oburęcznych stanowią toporki, które mają krótki trzonek i można z nich korzystać przy użyciu tylko jednej ręki. Natomiast głowica wykonana jest ze stali węglowej i wyróżniamy w niej następujące części:

  • obuch (grzbiet głowicy),
  • ostrze (czyli krawędź tnącą),
  • czepiec i ucho (łączą one głowicę z trzonkiem za pomocą nauszników),
  • policzek i lico (krawędzie i powierzchnie głowicy pozbawione konkretnych funkcji).

Budowa piły łańcuchowej

Spalinowe piły łańcuchowe składają się z plastikowej obudowy, która wewnątrz skrywa dwusuwowy silnik spalinowy. Jest on chłodzony powietrzem, uruchamia się go rozrusznikiem liniowym, posiada filtr powietrza, zbiornik paliwa i  oleju (do smarowania łańcucha), katalizator oraz pompkę olejową. Najważniejsze elementy piły łańcuchowej to prowadnica  z łańcuchem (warto pamiętać, by regularnie czyścić, ostrzyć i oliwić łańcuch – tylko wtedy mamy pewność, że urządzenie będzie działać prawidłowo), które razem tworzą ząbkowane ostrze robocze. Nie można również zapomnieć o dwóch ergonomicznych uchwytach (przednim i tylnym), systemie tłumienia drgań, bezobsługowym zapłonie elektrycznym i możliwością przełączania się między różnymi trybami pracy (m.in. półgaz/ssanie, start/stop).

Różne rodzaje siekier

Na rynku dostępnych jest kilka modeli siekier, z których każdy ma nieco inne właściwości i może służyć do nieco innego rodzaju pracy. Do domowego ogrodu najbardziej polecamy siekierę uniwersalną, która poradzi sobie niemal z każdym zadaniem. Z kolei siekiera rozłupująca, to narzędzie, które świetnie sprawdza się w przygotowywaniu drewna na opał (np. do kominka w zimie lub pieca grzewczego w domku turystycznym). Jeśli lubimy biwakować lub zawsze marzyliśmy o ucieczce do lasu i życiu tam kilka dni bez technologicznych usprawnień, to w naszym plecaku nie może zabraknąć siekiery turystycznej. Jej mniejsza waga i kompatybilne rozmiary sprawiają, że nie tylko łatwo ją wszędzie zabrać, ale również może się przydać w przecinaniu mniejszych konarów i gałęzi, do których z normalną siekierą byłoby się trudno dostać. Ostatnim z popularnych rodzajów siekiery jest siekiera-karczownik, która ma podobne właściwości, co maczeta – może nam pomóc przedrzeć się przez gęste zarośla.

Różne rodzaje pił łańcuchowych

Piły mechaniczne z łańcuchem w kształcie litery „U” rozróżniamy ze względu na sposób zasilania. O spalinowych pilarkach łańcuchowych pisaliśmy już w akapicie o budowie piły mechanicznej – jak nietrudno się zorientować, jest to narzędzie, które działa na benzynę lub specjalny olej, smarujący silnik. Ten typ wyróżnia największa moc, ale w parze z nią idzie duży hałas, ciężar (mogą ważyć nawet dziesięć kilogramów), a także emisja spalin. Z tymi problemami nie muszą się zmagać użytkownicy elektrycznych pił łańcuchowych – ci z kolei muszą się jednak liczyć z faktem, że elektryczny model jest mniej mobilny, jego zasięg ogranicza kabel, łączący piłę ze źródłem zasilania. Najcięższy model tego typu waży sześć kilogramów. Kompromisem między mobilnością pił spalinowych a wygodą pił elektrycznych może okazać się kupno piły mechanicznej napędzanej akumulatorem.

Co wybrać – piłę łańcuchową czy siekierę?

Jak pokazaliśmy w powyższych akapitach, zarówno siekiery, jak i piły łańcuchowe mają wiele zalet i udogodnień dla użytkownika. Odpowiedź na pytanie „co wybrać, siekierę czy piłę łańcuchową?” jest kwestią indywidualną. Sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, który sprzęt bardziej nam się przyda w pielęgnacji przydomowego ogrodu. Jeśli zamierzamy regularnie ciąć drewno i robić to na większą skalę, to prawdopodobnie najbardziej przyda nam się spalinowa piła łańcuchowa (piły pozwalają również na większą precyzję cięcia niż siekiery). Jeśli natomiast mamy zamiar mierzyć się z drewnem „od święta”, to zupełnie wystarczy nam siekiera – jest ona prostsza w użytkowaniu, nie wymaga regularnej konserwacji. Jeśli natomiast sama myśl o konieczności kilkugodzinnego machania siekierą nas męczy, to wybierzmy pilarkę elektryczną lub akumulatorową.

Dodaj komentarz

Back to Top