Studia w UK – wszystko, co musisz wiedzieć, aby uczyć się na wyspach Brytyjskich
1 Comment 1045092

Studia w UK – wszystko, co musisz wiedzieć, aby uczyć się na wyspach Brytyjskich

Edukacja, Nauka
[REKLAMA]

Studia w Wielkiej Brytanii to ogromna szansa na naukę pod okiem najlepszych wykładowców, biegłe opanowanie języka angielskiego oraz poznanie ludzi z całego świata. Uniwersytety w UK to prestiżowe placówki, przodujące na wielu światowych listach rankingowych. Dyplom uzyskany na brytyjskiej uczelni budzi szacunek, podziw i stanowi zdecydowany atut w CV oraz pomoc w znalezieniu i podążaniu wymarzoną ścieżką kariery.

Jak wygląda nauka na uniwersytecie w Wielkiej Brytanii

Tryb nauczania i metody prowadzenia zajęć w Wielkiej Brytanii różnią się nieco niż w Polsce. Przede wszystkim uczelnie nastawione są na praktyczną naukę w oparciu o projekty, dyskusje i eksperymenty. Ważna jest opinia studentów i ich postrzeganie tematyki zajęć, co zmusza do myślenia, kreatywności i aktywnego uczestnictwa w kursie. Wszystkie przedmioty, które nauczane są w ramach wybranego kierunku, ściśle się z nim wiążą. Nie ma przedmiotów ogólnych. Liczba godzin jest często mniejsza niż w Polsce, ale uczniowie muszą wkładać dużo pracy w indywidualną naukę, czytanie książek, wykonywanie zadań, oraz prowadzenia badań na potrzeby przedmiotu. Studia w Anglii uczą samodzielności, organizacji zajęć i czasu wolnego, systematyczności oraz zaangażowania w naukę, co pozytywnie wpływa na przyszłe życie zawodowe studentów, ich mobilizację i samodyscyplinę w pracy.

Tok studiów jest podobny jak w Polsce. Rozpoczyna się poziomem Bachelor (licencjat), który trwa 3 lata, z wyjątkiem Szkocji, gdzie są 4 lata nauki, później można kontynuować naukę i osiągnąć tytułu Master (magister), program roczny lub 2-letni oraz Phd (doktor).

Stosunek wykładowców do uczniów na brytyjskich uczelniach

Studenci mają z wykładowcami bardzo przyjemne relacje, wręcz partnerskie. Oczywiście nauczyciele traktowani są z szacunkiem, jednak ich koleżeńskie podejście do uczniów pozytywnie wpływa na komfort i atmosferę na kampusie. Wykładowcy nie traktują studentów z poczuciem wyższości ze względu na swoje stanowisko, chętnie pomagają, pytają o opinię i wiedzę podopiecznych, udostępniają wiele materiałów naukowych. Zwykle osoby wykładające dany przedmiot są praktykami w dziedzinie. Często nadal pracują poza uczelnią, zdobywając tym samym bieżącą wiedzę na temat wykładanych zagadnień.

 Zalety studiowania w UK

 • nowoczesna infrastruktura umożliwiająca stały rozwój – świetnie wyposażone biblioteki, sale naukowe, laboratoria oraz obiekty sportowe
 • możliwość biegłego opanowania języka angielskiego
 • ogromna ilość kierunków do wyboru
 • na terenie uczelni działa wiele prężnie działających stowarzyszeń studenckich
 • prestiż związany z brytyjskim dyplomem naukowym
 • większa szansa na staż lub pracę w międzynarodowej firmie
 • możliwość poznania ludzi z całego świata
 • szansa odwiedzenia wielu muzeów i galerii, w większości darmowych dla studentów
 • poznanie nowej kultury i zwyczajów
 • możliwość zwiedzenia wysp brytyjskich
 • nauka samodzielności

Rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że rekrutacja na studia w Wielkiej Brytanii odbywa się dużo wcześniej niż w Polsce. Już jesienią w klasie maturalnej należy kompletować dokumenty i sprawdzić wymagania poszczególnych uniwersytetów, aby zdążyć aplikować na wymarzone studia w Anglii. Terminy składania podań różnią się, ale najczęściej upływają w styczniu, czasem też wcześniej, w zależności od kierunku. Na uczelnie brytyjskie można aplikować przed podejściem do matury, ale ostateczna decyzja o przyjęciu podjęta będzie dopiero na podstawie później dosłanych wyników egzaminu.

Rekrutacja przez system UCAS

Większość uniwersytetów w Wielkiej Brytanii należy do UCAS i proces rekrutacyjny przebiega przez internetowy portal organizacji. Na stronie www.ucas.com można wyszukać uczelnie, kierunki i miasta, które oferują określone programy. Cała aplikacja obywa się przez stronę, która pośredniczy między kandydatem a uczelnią. Organizacja jest odpowiedzialna za dostarczenie dokumentów do wybranych szkół. Jedna osoba może aplikować na maksymalnie 5 kierunków. Konto UCAS najlepiej założyć już wczesną jesienią, aby zorientować się, jak działa strona i stopniowo uzupełniać swój profil o wymagane dokumenty.

Szkoły niezależne od UCAS można znaleźć tutaj:independenthe.com

Wymagane dokumenty w aplikacji na studia w UK

 • Matura – jest podstawą przyjęcia na studia. W zależności od uczelni oraz kierunku wymagane jest od 50% do 80% z poszczególnych przedmiotów podstawowych, oraz rozszerzonych (zwykle wymagane są 2). Jeżeli w momencie aplikacji na studia, nie zdawało się jeszcze matury, podaje się planowane wyniki. Uniwersytet rozpatruje je, po czym wysyła Conditional offer – przyjęcie warunkowe, które staje się bezwarunkowe, gdy wyniki matury będą zgodne z oczekiwanymi.
 • Egzamin z języka angielskiego – uczelnia musi wiedzieć, że kandydat będzie w stanie uczestniczyć w zajęciach – wymagane jest zdanie egzaminu IELTS (zwykle minimum na 6.0), TOFEL lub jednego z Cambridge Exams (CAE albo CPA). Wybrane uniwersytety uznają rozszerzoną maturę z angielskiego.
 • Rekomendacje – zazwyczaj wymagane są 2 listy od nauczycieli, potwierdzające umiejętności oraz motywację do nauki, jaką przejawia kandydat.
 • Personal Statement – najważniejszy element podania, to na jego postawie w dużym stopniu podejmowana jest decyzja o Conditional offer, kandydat ma okazję wyróżnić się na tle innych, równie uzdolnionych uczniów, pokazać komisji rekrutacyjnej dlaczego, jest odpowiednim wyborem i nadaje się na studenta danej uczelni.

Koszty studiów w Wielkiej Brytanii

Koszty studiów w Anglii nie należą do najniższych; studia w UK są płatne. Jedynym wyjątkiem jest Szkocja, gdzie pierwszy stopień nauki dla Polaków jest za darmo. Pozostałe uniwersytety na wyspach brytyjskich pobierają roczne czesne, jednak funkcjonuje wiele możliwości wsparcia finansowego, z którego korzysta większość studentów w UK. Poza stypendiami za wyniki w nauce, badania, projekty oraz osiągnięcia poza szkolne można ubiegać się o pożyczki studenckie. Tuition fee loan – przyznawana jest wszystkim obywatelom UE, którzy nie ukończyli jeszcze żadnych innych studiów. Jest to pożyczka, która pokrywa całe czesne. Spłacanie rozpoczyna się dopiero po studiach, kiedy roczne zarobki przekraczają 21 tysięcy funtów lub około 3600 złotych. Raty są niewielkie i nie wpływają na komfort życia. Jeżeli do 30. roku życia nie zarabia się kwoty progowej, kredyt jest umarzany. Living cost loan – pożyczka na życie codzienne, która przyznawana jest w zależności od zarobków rodziców studenta. Koszty życia bardzo się wahają w zależności od miasta.

Studenci w Wielkiej Brytanii w czasie studiów często także pracują dorywczo (part-time) na terenie uczelnie lub poza nią. Uniwersytety oferują pracę między innymi w bibliotece, księgowości czy dziale informatycznym.

Zakwaterowanie w czasie studiów w UK

W zależności od budżetu oraz preferencji, w czasie nauki w Wielkiej Brytanii można mieszkać w akademiku lub niezależnym mieszkaniu. Domy studenckie oferują pokoje w dobrym standardzie oraz bliskiej odległości od kampusu, są jednak stosunkowo drogie. Jeżeli chce się wynająć niezależny od uczelni pokój lub mieszkanie, można szukać ofert w Internecie lub zwrócić się o pomoc do biura zakwaterowania na uniwersytecie (Accomodation Office). Doskonałą opcją jest także mieszkanie u lokalnej rodziny, dzięki czemu poznaje się kulturę i zwyczaje panujące w danym mieście.

Czym jest Oxbridge

Oxbrigde to popularne określenie na dwa najbardziej renomowane, prestiżowe i najstarsze uniwersytety w Wielkiej Brytanii – University of Cambridge oraz University of Oxford. Obie szkoły znane są na całym świecie. Przy aplikacji na studia w UK warto zwrócić uwagę na wymagania obu szkół, ponieważ, wbrew powszechnie krążącym opinią, dostanie się na nie jest jak najbardziej wykonalne także dla polskich uczniów. Wiele osób nawet nie podejmuje próby z powodu onieśmielenia, co jest często dużym błędem.

1 Komentarzy

 1. Milena 5 listopada 2021 at 18:55

  studia w uk to naprawdę fajna sprawa. moja koleżanka studiowała tam 3 lata i była bardzo zadowolona. dodatkowo mają bardzo rozbudowany program stypendialny

Dodaj komentarz

Back to Top