Laptop do pracy przy biurku i w podróży
0 Comment 1477

Laptop do pracy przy biurku i w podróży

Komputery, Praca

Wykorzystanie urządzeń biznesowych jest bardzo szerokie. Często są to quasi-stacjonarne stacje robocze, innym zaś razem służą głównie do pracy w pociągach, autobusach, a nawet w samochodzie. Podpowiadamy, czym powinny charakteryzować się poszczególne modele.

Przy biurku

Na początek zajmiemy się pracą przy biurku. W takich warunkach najważniejsza powinna być dla nas odpowiednia przestrzeń robocza, za którą oczywiście odpowiada ekran laptopa. Niezbyt wygodne okażą się urządzenia o przekątnej 12, 13,3 czy 14 cali. Są one bowiem zbyt małe, aby zagwarantować komfortową pracę w kilku programach.

Celem minimum powinien być więc laptop 15-calowy. Jest to standardowa wielkość, która znajduje zastosowanie zarówno w domu, jak i w biurze. Jeżeli zależy nam jednak na jak największej wygodzie pracy, możemy pójść o krok dalej i zakupić model o przekątnej ekranu 17,3 cali. Jest ona bowiem na tyle duża, że bez problemu będziemy manewrować między kilkoma otworzonymi oknami. Tego typu laptopy wyposażone są dodatkowo w matryce o podwyższonej rozdzielczości. Przykładem może być tu Lenovo G70-80, dysponujący 17-calowym ekranem HD+ (1600×900).

Oczywiście nie liczy się tylko wielkość, ale i jakość matrycy. Ważny jest w tym przypadku zakres wykonywanych prac. Jeżeli jesteśmy bowiem grafikami, konieczny okaże się zakup laptopa z matrycą IPS. Będzie on co prawda droższy, jednak zagwarantuje dużo większą wydajność od podstawowych urządzeń typu TN.

Laptop stacjonarny musi charakteryzować się również odpowiednią wydajności. Na szczęście nie musimy trzymać się ścisłych kryteriów typowych dla pracy mobilnej, dlatego spokojnie możemy zdecydować się chociażby na pojemne dyski talerzowe, które w podróży mogłoby ulec szybkiej awarii. Wspomniany laptop Lenovo G70-80 dysponuje dyskiem o pojemności 1 TB, która okaże się wystarczająca w ramach pracy biurowej.

Dysponuje on także przyzwoitym procesorem Intel Core oraz średniej jakości pamięcią RAM (DDR3). Jeżeli natomiast chcemy wycisnąć z niego nieco więcej, możemy zdecydować się na wersję z dedykowaną kartą graficzną. Koszt laptopa? Od 1500 do 3000 złotych, w zależności od wybranej konfiguracji.

W podróży

Praca mobilna rządzi się zupełnie innymi prawami, toteż innej klasy urządzeń będziemy potrzebowali. Najważniejszy wydaje się być ekran. Godne polecenia są w szczególności modele z 14-calowymi matrycami. Nie są one bowiem ani za małe ani za duże, dlatego bardzo dobrze spiszą się podczas podróży. Przeglądając ofertę rynkową, warto polecić w szczególności HP ProBook 640. Występuje on bowiem w wersjach z 14-calowym ekranem w rozdzielczości HD bądź Full HD.

Poza ekranem, musimy zagwarantować sobie stabilną pracę. Stanie się ona możliwa przede wszystkim dzięki półprzewodnikowym dyskom twardym (SSD). Ich budowa opiera się na pamięci flash, nie zaś na talerzach, dlatego niestraszne im wibracje czy lekkie uderzenia. Oferują ponadto dużo szybsze działanie – są więc stworzone do pracy w podróży.

Wspomniany HP ProBook 640 dostępny jest między innymi właśnie z takimi dyskami. Posiada ona również przyzwoite, niskonapięciowe procesory Intel Core, dedykowaną kartę graficzną oraz szybką pamięć RAM (DD4). Jako urządzenie mobilne spisze się więc bardzo dobrze. Kosztuje od 2000 do nieco ponad 4000 złotych.

Dodaj komentarz

Back to Top