Studia w Niemczech – naprawdę warto? Czy rzeczywiście studia w Niemczech są przepustką do kariery?
0 Comment 291

Studia w Niemczech – naprawdę warto? Czy rzeczywiście studia w Niemczech są przepustką do kariery?

Edukacja, Nauka, Praca

Coraz częściej młodzi ludzie decydują się na studia poza granicami swojego kraju. Ma to ogromny związek z coraz mocniejszą współpracą państw w Europie i na świecie, a także z odchodzącymi ograniczeniami, które wcześniej uniemożliwiały swobodny przyjazd do obcego kraju na studia. Dzisiaj dla dużej części państw nie jest to nic trudnego, a ambitna młodzież, która marzy o zdobyciu świetnej, dobrze płatnej pracy, inwestuje w swoją przyszłość studiując na renomowanych niemieckich uczelniach. Czy rzeczywiście warto? Jak wyglądają studia w Niemczech i co warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję, że chcesz studiować właśnie tam?

Czego się dowiesz z tego wpisu?

  • Czy studia w Niemczech to przepustka do kariery?
  • Co trzeba zrobić, żeby podjąć studia w Niemczech?
  • Czy trzeba znać niemiecki, żeby studiować w Niemczech?

W skrócie:

Wyjazd do Niemiec na studia jest dla obywateli Polski coraz łatwiejszy. Nie ma ograniczeń związanych z dokumentami, wizą czy paszportem. Niemcy są w dodatku jednym z najbardziej otwartych europejskich krajów, zatem szybko stały się krajem multikulturowym. Studiując w Niemczech musimy liczyć się z tym, że będziemy należeć do międzynarodowej społeczności, nie tylko europejskiej. Na podróż do Niemiec w celu podjęcia studiów decyduje się coraz więcej młodych ludzi z całego świata.

Czy studia w Niemczech to przepustka do kariery?

W niemieckiej ofercie uczelni wyższych znajduje się ponad 380 różnych placówek. Znajdziemy w nich ponad 15 tysięcy różnych programów nauczania i kilkanaście tysięcy różnych kierunków. To wystarczająco dużo, by próbować znaleźć drogę dla siebie. Część z tych szkół wyższych to uznane w Europie i na świecie renomowane uczelnie, których dyplom robi wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że w dzisiejszym świecie coraz częściej liczą się umiejętności praktyczne. Sam dyplom, który nie jest poparty żadnym doświadczeniem może zdziałać niewiele, jeśli wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną do wymarzonej firmy. Dlatego najlepiej połączyć te dwie cechy: studia na renomowanej, dobrej uczelni, a także zdobywanie w tym czasie doświadczenia i ciągła praca nad swoimi umiejętnościami w zakresie, który nas interesuje.

Wybierając się na studia w Niemczech warto przejrzeć program danej uczelni. Często okazuje się, że programy tworzone są tak, by jak najmocniej były powiązane z aktualnym rynkiem pracy i jak najlepiej przygotowywały swoich studentów do odnalezienia się w niełatwym biznesowym świecie. Stawia się coraz częściej na praktykę, by absolwenci poszczególnych placówek mogli być ukształtowanymi, świadomymi uczestnikami rynku, a nie tylko posiadaczami dokumentu z danej uczelni.

Słowem: tak, studia w Niemczech mogą się okazać przepustką do kariery. Uznana uczelnia, umiejętności praktyczne i zaangażowanie to zdecydowanie przepis na sukces.

Co trzeba zrobić, żeby podjąć studia w Niemczech?

Przede wszystkim należy wziąć udział w rekrutacji. Dla większości uczelni jest ona bezpłatna, jednak jeśli planujesz złożenie dokumentów na kilka uczelni jednocześnie – możesz skorzystać z płatnych usług dostępnych w Internecie. Dzięki nim będziesz w stanie sprawnie aplikować do kilku szkół wyższych jednocześnie.

Jeśli Twoja aplikacja zostanie zaakceptowana, musisz jeszcze zarejestrować się na uczelni, na którą się wybierzesz. Dopiero wtedy można mówić o przyjęciu na studia. Na większości niemieckich uczelni są one bezpłatne, poniesiesz jedynie koszt immatrykulacji, ok. 180-300 euro. Pamiętaj również o konieczności posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Przed upływem trzech miesięcy pobytu w Niemczech – jeśli planujesz tam zostać dłużej, musisz pojawić się w biurze meldunkowym. Tam należy okazać dowód osobisty, potwierdzenie immatrykulacji ze studiów, aktualne ubezpieczenie zdrowotne, a także potwierdzenie zabezpieczenia finansowego na okres studiów w Niemczech.

Czy trzeba znać niemiecki, żeby studiować w Niemczech?

Jest to nieco zaskakująca, ale dla wielu dobra wiadomość. Na większości kierunków na niemieckich uczelniach wystarczy język angielski. W ofercie niemieckich uczelni znajdziemy około 16 tysięcy różnych kierunków, z czego około 10 tysięcy w języku angielskim. Dzięki temu nie musisz znać niemieckiego, żeby podjąć studia w tym pięknym kraju. Nie da się jednak ukryć, że samo funkcjonowanie w Niemczech może się okazać trudne. Część Niemców zna angielski, część niestety nie. W związku z tym będzie konieczność porozumiewania się również w ich ojczystym języku. Dlatego warto opanować choćby jego podstawy, by bez problemu poradzić sobie podczas wizyty u lekarza czy w konkretnym urzędzie.

Podsumowanie

Wyjazd do Niemiec na studia może się okazać jedną z lepszych decyzji w życiu. Dyplom renomowanej uczelni to nie wszystko, co zyskasz kończąc studia za granicą. Do tego dochodzi również obycie w świecie, poznanie kultury innego narodu, praktyczna nauka obcego języka. Dlatego czasem warto podjąć to ryzyko.

Dodaj komentarz

Back to Top