Oczyszczacz do pokoju dziecięcego – jaki będzie odpowiedni?
4 komentarze 353737

Oczyszczacz do pokoju dziecięcego – jaki będzie odpowiedni?

Dzieci, Zakupy, Zdrowie

Dzieci z uwagi na nie w pełni ukształtowany system odpornościowy i sposób oddychania stanowią jedną z grup najbardziej podatnych na negatywny wpływ zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Wielu rodziców decyduje się zapewnić im bezpieczeństwo, wyposażając pokój dziecięcy w dobry oczyszczacz. Podpowiadamy, jak spośród licznych propozycji wybrać odpowiednie urządzenie.

Skuteczne technologie filtracyjne

Najlepiej, jeśli pierwszym krokiem będzie selekcja oczyszczaczy powietrza na podstawie wykorzystywanych przez nie technologii filtracyjnych. To właśnie od nich zależy, jakie zanieczyszczenia będą usuwane i z jak wysoką dokładnością. W serwisie WybierzOczyszczacz.pl polecamy głównie te modele, których system filtrujący złożony jest m.in. z filtra HEPA oraz filtra węglowego, gdyż wspólnie eliminują one niemal 100% najgroźniejszych zanieczyszczeń. HEPA zatrzymuje pyły zawieszone i alergeny wziewne, a także część wirusów i bakterii, natomiast węgiel aktywny pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym formaldehyd i ksyleny. Dodatkowe technologie oczyszczania takie jak jonizator, filtr wstępny czy lampa UV niewątpliwie stanowią zaletę, lecz nie zastąpią filtrów HEPA i węglowego. Warto zwrócić uwagę na to, że ten pierwszy czyni urządzenie idealnym oczyszczaczem powietrza dla alergika.

Dobra wydajność

Kolejny krok to wybór oczyszczaczy dostosowanych do powierzchni pokoju dziecka.Na WybierzOczyszczacz.pl można wybrać modele pasujące do małych powierzchni pokojów dziecięcych. O wydajności urządzenia informują parametry CADR lub przepływ powietrza. Pierwszy prezentuje objętość czystego powietrza dostarczonego w ciągu jednej godziny, a drugi objętość powietrza przetłaczanego przez oczyszczacz przed umieszczeniem w nim filtrów. Przepływ powietrza zazwyczaj wynosi około 70-80% wartości CADR. Jeśli wysokość pomieszczenia nie przekracza 2,7 m, to wystarczy, gdy na każde 10 m² przypadać będzie 80 m³/h CADR. Oczywiście, to poziom minimalny, natomiast wyższa wydajność nie stanowi problemu.

Cicha praca

Zanieczyszczenia napływają do naszych domów nieustannie, dlatego oczyszczacz powietrza powinien móc pracować zarówno w dzień, jak i w nocy. Aby było to możliwe, jego praca musi być na tyle cicha, żeby nie utrudniała dziecku snu. Jeśli urządzenie będzie stało niedaleko łóżka, to jego głośność w najwolniejszym trybie powinna wynosić poniżej 30 dB. Niektóre oczyszczacze są w stanie pracować na wolnych obrotach, generując poniżej 20 dB, lecz zwykle idzie to w parze z bardzo niską wydajnością, dlatego lepiej nie szukać za wszelką cenę jak najcichszego sprzętu.

Obecność przydatnych funkcji

Kolejną różnicą między oczyszczaczami powietrza jest ilość i rodzaj dostępnych funkcji dodatkowych. Nie wszystkie z nich są tak samo przydatne. Jedną z tych, które zasługują na szczególną uwagę, jest tryb automatyczny. Oferujące go urządzenia mają czujniki zanieczyszczeń i bazując na nich, samodzielnie dostosowują tempo obrotów wentylatora do aktualnej jakości powietrza.

W wielu domach pożądana może okazać się także funkcja nawilżania powietrza, gdyż niska wilgotność to częsty problem w sezonie grzewczym. W rankingu http://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/ urządzenia łączące funkcję oczyszczacza i nawilżacza zostały wyróżnione ikonką prezentującą kroplę wody.

W przypadku oczyszczacza przeznaczonego do pokoju dziecięcego przydatna będzie również blokada rodzicielska, która uniemożliwia najmłodszym wyłączenie urządzenia bądź zmianę jego ustawień. Inne funkcje, jakie nierzadko oferują producenci to timer, sterowanie za pomocą aplikacji czy sygnalizacja zużycia filtrów.

Przystępne koszty eksploatacji

Na zakończenie warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, czyli na żywotność i cenę filtrów wymiennych oraz wartość zużywanego prądu elektrycznego. Zazwyczaj większą wagę przywiązuje się do ceny samego urządzenia, podczas gdy jest to jednorazowy wydatek, natomiast koszty związane z użytkowaniem będzie trzeba ponosić regularnie, przez kilka lat.

4 komentarze

  1. Karola 25 kwietnia 2019 at 21:12

    Super artykul. Niebawem corka bedzie miala swoj pokoj, wiec artykul pomogl mi w doborze odpowiedniego oczyszczacza

  2. Ola 29 kwietnia 2019 at 22:00

    Dobrze napisane. Oczyszczanie powietrza jest ważne, i taki oczyszczacz moim zdaniem w pokoju dziecka jest niezbędny. Fajnie, że dzięki artykułowi łatwiej jest podjąć decyzję.

  3. Pablopicasso005 8 maja 2019 at 15:08

    Czyste powietrze bardzo wazna rzecz w naszym zyciu . bez powietrza nie ma zycia. Fajny artykół.

  4. Aga 23 lipca 2019 at 15:06

    Super, to prawda, oczyszczacz nie tylko w pokoju dziecięcym bedzie przydatny. W całym domu, szczególnie zimą oraz dla osob mieszkających przy ulicy. Ja kupiłam swojej córce i też zaopatrzę siebie i męża 🙂 Przydatne urządzenie

Dodaj komentarz

Back to Top