Nauka języków obcych

Nauka języków obcych

Edukacja, Nauka
[REKLAMA]

Nauka języków obcych przybierać może rozmaite formy, dlatego zanim rozpoczniemy dokształcanie się w tym zakresie, warto dokładnie pomyśleć o tym, która z nich będzie dla nas najwłaściwsza. Każdy ma swoje preferencje, a także predyspozycje, dlatego do analizy należy przyłożyć dużą wagę i postarać się, aby była ona możliwie obiektywna.

Nauka języków obcych przy pomocy książek

W edukacji książki są wszechobecne, bez względu na to, czy decydujemy się na kursy językowe, czy zajęcia indywidualne. Warto jednak również przemyśleć kwestię samodzielnego uczenia się przy pomocy takich pomocy dydaktycznych. Oczywiście taki tryb nauki wymaga od nas sporej dozy samozaparcia i dyscypliny. Jeśli jednak mamy nieregularny grafik, znalezienie systematycznych godzin na spotkania z nauczycielem może być nie lada wyzwaniem. Nauka samodzielna daje nam możliwość indywidualnego zarządzania swoim czasem – powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby powtórki oraz nowy materiał przyswajać regularnie, a nie tylko od czasu do czasu.

Ciekawą opcją jest nauka języków obcych przy pomocy czytania. Przydatne okazać się mogą książki obcojęzyczne. Taka forma zdobywania obycia z językiem, a także jego obserwacji w naturalnej formie wymaga niejednokrotnie prawdziwego zainteresowania, a nawet fascynacji. Często bowiem trzeba sprawdzać dodatkowe słowa. Dobrą praktyką jest także zastanawianie się nad tym, dlaczego w tekście została użyta konkretna konstrukcja. Taka analiza może okazać się prawdziwą skarbnicą wiedzy. Zaletą takiej formy nauki jest to, że mamy kontakt z językiem stosowanym przez pisarzy, tworzących właśnie w nim. Można taką metodą zaobserwować, jakie zwroty są używane w poszczególnych sytuacjach oraz co „brzmi naturalnie”. Wraz z rozwojem kompetencji językowych, czytanie może stać się łatwiejsze, a znaczenia niektórych słów da się domyślić z kontekstu – choć i tak warto później skonfrontować swoje przypuszczenia z naukową rzeczywistością.

Do nauki języka poprzez czytanie potrzebny jest już pewien stopień zaawansowania. Konieczność rozszyfrowywania każdego pojedynczego słowa może nas bardzo zniechęcić, a dodatkowo brak jakiegokolwiek wyczucia w tych kwestiach może utrudniać zrozumienie tekstu. Dlatego właśnie nie jest to sposób na edukację od zera. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy sobie poradzimy, warto spróbować czytać fragmenty lub proste treści i zobaczyć, czy jesteśmy w stanie przez nie przebrnąć. Edukacja wymaga pewnego wysiłku. W przypadku samodzielnego dokształcania się konieczna jest wewnętrzna dyscyplina.

4 komentarze

 1. barbara5 25 marca 2019 at 16:27

  Bardzo przydatny artykuł. Jezyki obce w dzisiejszych czasach sa bardzo porzadane

 2. Karola 25 kwietnia 2019 at 21:17

  Jezyki obce to w dzisiejszych czasach bardzo wazna rzecz. Mozna zie ich uczyc nawet przez aplikację

 3. Ola 29 kwietnia 2019 at 22:13

  Języki obce są bardzo ważne, warto znać dobrze przynajmniej jeden. Super, że można się ich uczyć na wiele sposobów i za niewielką cenę.

 4. Pablopicasso005 8 maja 2019 at 15:01

  Warto znaj jezyki obce . teraz swiecie nowoczesnoisci i przyjazni miedzyu nkrajowych bardxzo przydatna umiejetnosc. kto wie moze w krotce bedziemy wszystcy uzywacv jednego jezyka

Dodaj komentarz

Back to Top