Złomowanie pojazdu w świetle prawa
3 komentarze 14109

Złomowanie pojazdu w świetle prawa

Motoryzacja, Prawo
[REKLAMA]

Zdarza się, że naprawa samochodu nie jest opłacalna, a sprzedać go trudno. Wówczas najprostszym rozwiązaniem, które powala pozbyć się takiego auta, jest jego złomowanie. Czy rzeczywiście jest to najlepsza opcja?

Kiedy można wyrejestrować samochód?

Co istotne, właściciel pojazdu nie może ot tak sobie przestać płacić ubezpieczania. Każdy zarejestrowany pojazd, nawet jeżeli nie jest on użytkowany, musi mieć OC. W innym wypadku na właściciela może zostać nałożona kara w wysokości ponad 4 tys. zł. Dlatego warto go wówczas wyrejestrować w organie właściwym ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu. Wcześniej oddać należy go złom, choć nie jest to jedyna opcja. Można go odsprzedać, gdyż na rynku nie brakuje skupów samochodów. Również w samej stolicy, np. na Ursynowie, gdzie każdy skup aut Warszawa – Ursynów za samochód zaoferuje więcej niż stacja demontażu.

Czym jest złomowanie pojazdów?

Samo złomowanie auta to nic innego jak jego demontaż. Na taki krok decydują się właściciele, którzy widzą, że dalsze utrzymywanie pojazdu nie jest opłacalne. Przed wyborem takiego punktu należy natomiast upewnić się, że działa on legalnie i posiada zezwolenie marszałka województwa. Takiego problemu nie ma przy odprzedaży samochodu. Każdy skup aut: Piaseczno, Warszawa, Ursynów, Kraków, Poznań itp. to całkiem legalna odsprzedaż pojazdu.

Jeśli właściciel wybiera mimo to stację demontażu, musi ze sobą zabrać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, jak i dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, o ile taka była wydana. Złomowane mogą być tylko te auta, które mają numer VIN, a więc charakterystyczny, indywidualny numer dla każdego pojazdu.

O czym pamiętać przy złomowaniu?

Przy złomowaniu pojazdu stacja, która podejmuje się tej czynności, unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Wydaje również oświadczenie o ich unieważnieniu oraz zaświadczenie, które potwierdza zezłomowanie samochodu. Wydawane jest ono w trzech egzemplarzach: jedno odbiera właściciel, drugie zostaje w stacji demontażu, a trzecie trafia do wydziału komunikacji. Jednocześnie w wydziale komunikacji składa się wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, na co właściciel zniszczonego już pojazdu ma 30 dni.

Przy okazji warto zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego, aby nie naliczyło ono automatycznie plisy OC na kolejny rok. Jednocześnie można dostać zwrot ubezpieczenia, jeżeli oczywiście taki samochód miał OC. Ubezpieczyciel powinien zwrócić kwotę właściwą dla czasu pozostałego od dnia złomowania auta do końca trwania polisy.

Ile kosztuje złomowanie?

Właściciel złomowanego pojazdu z reguły może liczyć na 300-500 zł zarobku. Wiele zależy jednak od tego, czy taki samochód jest kompletny. Jeżeli jego masa jest mniejsza niż 90 proc. masy nowego auta, to stacje demontażu pobierają od właściciela opłatę dodatkową. Wprawdzie wynosi ona nie więcej niż 10 zł za każdy brakujący kilogram, ale i tak może być to spora strata finansowa.

Widać więc wyraźnie, że złomowanie może, ale nie musi być bardzo opłacalne. Wydaje się, że w pierwszej kolejności należy zrobić wszystko, aby oddać pojazd podmiotowi, który będzie wiedział, co z nim zrobić i jak go wykorzystać. Mniej ważne jest już to, czy jest to skup aut Warszawa, Kraków, czy Poznań. Na odsprzedaży zarobić można wówczas o wiele więcej, a i formalności ciążących na właścicielu jest po prostu mniej.

3 komentarze

  1. barbara5 25 marca 2019 at 16:25

    nieuzywanego samochodu trzeba sie pozbyć jak najszybciej chodzby na koszty zwiazane z ubezpieczeniem. Mozna dostac zwrot ubezp0ieczenia jak i pieniazki za skup samochodu ja dostalam 500 zl

  2. Karola 25 kwietnia 2019 at 21:16

    Nie wiedzialam ze to jest taki proces. I ze najwazniejsze jest ubezpieczenie.

  3. Pablopicasso005 8 maja 2019 at 15:17

    Preawda . Cala prawda w artykule . ja dostalem za swojego staruszka 300 zl . Moze dlatego ze skonmczylyu sie dofinansowania do zlomowania. ale tak jak wyrzej wspomniano pieniadze mozna przeznaczyc na ubezpieczenie nowego autka.

Dodaj komentarz

Back to Top