Dodatkowy język obcy dla Twojego dziecka!
0 Comment 191

Dodatkowy język obcy dla Twojego dziecka!

Dzieci, Edukacja, Nauka

Naukę języka niemieckiego dobrze jest rozpocząć już od najmłodszych lat. Zwykle dzieci w przedszkolu zaczynają swoją przygodę z językiem obcym, co daje możliwość osłuchania się z akcentem i poznania pierwszych słówek. W dzisiejszych czasach warto znać w szczególności język niemiecki. Można uczyć się go zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Dlaczego nauka niemieckiego jest dla dziecka tak istotna?

Niemiecki nie tylko w szkole

Uczniowie szkoły podstawowej uczą się dwóch języków obcych. Zazwyczaj jest to angielski i właśnie niemiecki, choć zdarzają się również inne języki europejskie. Niemniej jednak nauczyciel w szkole ma ograniczony czas na podanie zagadnień i wyjaśnienie materiału. Sprawdzenie obecności, zadań domowych, czy wpisanie ocen odejmuje sporo czasu z 45 minutowej lekcji. Co więcej, nauka w dużej grupie, jaką jest klasa, nie sprzyja przyswajaniu przez dziecka wiedzy językowej. Dlatego też dobrze, gdy dziecko ma możliwość uczęszczać na dodatkowe zajęcia z języka, nawet jeśli może uczyć się go w czasie lekcji w szkole. Uczniowie nie zawsze jednak chętnie chodzą na dodatkowe zajęcia językowe. Rozwiązaniem jest nauka języka niemieckiego przez internet, w domowym zaciszu. Pozwoli ona skupić się dziecku na temacie i przyswoić tym samym więcej wiedzy.

Korzyści z nauki niemieckiego

Dzieci bardzo często nie rozumieją, dlaczego warto uczyć się języków obcych. Niestety, wiedza ta przychodzi dopiero w dorosłym życiu, kiedy już nie mamy tyle czasu na naukę i nieco gorzej przyswajamy nowe informacje językowe. Stąd też dobrze jest wyjaśnić dziecku, jakie są korzyści z nauki języka niemieckiego. Oto niektóre z nich:

  • Niemcy to potentat gospodarczy – w Polsce wiele firm współpracuje z Niemcami, zatem z językiem niemieckim o wiele łatwiej o dobrą pracę, która płaci godnie za przepracowane godziny;
  • po niemiecku możemy porozumieć się w wielu europejskich krajach – powodem jest fakt, iż Niemcy dużo podróżują, przez co ich język jest jest znany przez osoby pracujące w turystyce w niemal całej Europie,
  • znajomość niemieckiego daje możliwość czytania literatury niemieckiej w oryginale i oglądania filmów bez lektora,
  • niemiecki jest jednym z języków, które otwierają perspektywy zarówno biznesowe, jak i zawodowe, a znacznie łatwiej się go nauczyć, niż na przykład chińskiego.

Nic tak nie działa na wyobraźnię dziecka jak praktyczne ujęcie powyższych kwestii. Podczas wakacyjnego wyjazdu pokażmy im więc, jak wiele osób porozumiewa się po niemiecku. Starszym dzieciom możemy zaś pokazać przykładowe oferty pracy – te z językiem niemieckim są o wiele lepiej płatne. Co więcej, język niemiecki naprawdę nie jest trudny, choć powszechnie za taki uchodzi.

A może nauka niemieckiego online?

Do nauki niemieckiego dziecko powinna zachęcić również forma online. Nie wymaga ona wychodzenia z domu, a co więcej dziecko pracuje samo, a nie w grupie. Pomaga mu to skupić się na temacie, a dodatkowo nikt go nie rozprasza. Naukę można rozpocząć w dowolnym momencie – w szkołach językowych zwykle nauka rozpoczyna się wraz z początkiem nowego semestru, zatem decydując się na naukę w kwietniu trzeba poczekać aż do września, ewentualnie wybrać kurs wakacyjny. Aby zachęcić dziecko, możemy przysiąść do nauki niemieckiego razem z nim. Może to być także doskonała okazja do tego, aby szlifować umiejętności, które dziecko zdobywa w szkole, na lekcjach niemieckiego. Dzięki temu będzie można również powalczyć o lepsze oceny w szkole. Gdzie szukać dobrych materiałów do nauki? Zarówno dla osób początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych, pomocną stroną jest https://podstawnyniemieckiego.pl/godziny-po-niemiecku/. Na tej przykładowej podstronie możemy dowiedzieć się, w jaki sposób wyraża się godziny w języku niemieckim. Na stronie uczeń znajdzie interesujące go tematy, które poszerzają jego znajomość zarówno w kontekście słownictwa, jak i gramatyki niemieckiej. Pamiętajmy, że dzieci lubią, gdy wszystko wytłumaczone jest w jasny i przystępny sposób. Zawiłe formuły gramatyczne czy słownictwo z tak zwanej wyższej półki może je zniechęcić do poznawanie tego pięknego języka, jakim jest niemiecki.

Dodaj komentarz

Back to Top