Starość i ograniczona mobilność – w którym momencie należy rozważyć skorzystanie z windy domowej?

Starość i ograniczona mobilność – w którym momencie należy rozważyć skorzystanie z windy domowej?

Dom, Poradnik
[REKLAMA]

Kiedy pomyśleć o skorzystaniu z windy domowej? Gdy my lub nasi bliscy nie możemy samodzielnie wchodzić po schodach? Nie! Zaplanuj montaż windy domowej jak najwcześniej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego nie warto czekać z decyzją o zakupie windy w domu.

Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
J. Kochanowski, Na zdrowie

Na co dzień często nie zauważamy tego, jak wiele możliwości daje nam swobodne poruszanie się. Beztrosko chodzimy po schodach, nie przywiązujemy wielkiej wagi do tego, aby od razu zabrać ze sobą wszystko, czego potrzebujemy. Najwyżej pójdziemy jeszcze raz… 

Niestety, podobną beztroską nie mogą wykazać się osoby starsze. Zdarza się, że dla seniorów przejście po schodach to prawdziwa wyprawa. Spadek mobilności jest jednym z większych wyzwań związanych ze starzeniem się. Czy zatem seniorzy, którym pokonywanie schodów sprawia trudność są skazani na poruszanie się w obrębie tylko jednego piętra? Nie. W tym artykule poznasz urządzenie, które pomaga osobom starszym i z niepełnosprawnościami cieszyć się całą powierzchnią ich domów. Winda domowa to bezpieczny sposób na utrzymanie aktywności fizycznej i niezależności, nawet przy ograniczonych możliwościach fizycznych.

Jako firma Windy Schodowe od 15 lat montujemy windy w domach naszych klientów. Z rozmów z nimi wiemy, że często żałują, że nie pomyśleli o montażu windy wcześniej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy warto rozważyć skorzystanie z windy domowej.

Kto korzysta z windy domowej?

Choć pogarszająca się mobilność jest często związana z wiekiem, problemy z pokonywaniem schodów dotyczą nie tylko seniorów. Czasem zdarza się, że w wyniku urazu lub choroby poruszanie się między piętrami staje się niemożliwe. 

W takiej sytuacji winda domowa jest prawdziwym wybawieniem. To intuicyjne w obsłudze i bezpieczne urządzenie, które sprawi, że przemieszczenia się między piętrami będzie tak łatwe, jak nigdy wcześniej. 

Ograniczona mobilność może wynikać z wielu chorób lub urazów, a więc niekoniecznie musi być związana z wiekiem. Dlatego już teraz zastanów się nad montażem windy domowej. 

Na jakim etapie budowy domu pomyśleć o montażu windy?

O montażu windy domowej najlepiej pomyśleć już podczas projektowania domu. Faktem jest, że budowa domu to wyzwanie przed którym najczęściej stają ludzie młodzi. Być może nie myślą oni jeszcze o tym, co będzie, gdy zaczną się starzeć i podupadać na zdrowiu. Warto jednak zaplanować miejsce, w którym możliwy będzie montaż windy. Z doświadczenia wiemy, że nasi klienci błędnie zakładają, że winda domowa zajmuje bardzo dużo miejsca. W rzeczywistości, dwuosobowy model Stiltz Duo potrzebuje powierzchni 105 x 80 cm. Z kolei większa, trzyosobowa winda Stiltz Trio zajmuje powierzchnię 110 x 130 cm. 

Sam montaż windy domowej nie wymaga wielkich prac remontowych. Niezbędne jest natomiast przygotowanie otworu w stropie. Zastanów się, już podczas projektowania domu, w jakim miejscu można zamontować taką windę. Dotychczas przeprowadzaliśmy montaże windy domowej w duszy schodów, garderobie i innych niewielkich pomieszczeniach. 

Czy można zamontować windę zamiast schodów

Skoro montaż windy warto przewidzieć już podczas projektowania domu, może pojawić się pokusa całkowitej rezygnacji ze schodów. Jest to jednak niemożliwe. Zgodnie z prawem budowlanym, schody są obowiązkowym elementem budynków z więcej niż jedną kondygnacją. Choć wizja poruszania się wyłącznie windą, a nie schodami może wydawać się pociągająca, warto pamiętać o sytuacjach awaryjnych, takich jak np. przerwach w dostawie prądu. Brak schodów i poleganie wyłącznie na windzie mógłby skutecznie uniemożliwić korzystanie z całej powierzchni domu i doprowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. 

Winda domowa jako prezent dla dziadków

Zakup windy domowej wymaga często starannego zaplanowania tego wydatku w rodzinnym budżecie. Świetnym rozwiązaniem jest zakup windy jako wspólnego prezentu dla dziadków czy rodziców od całej rodziny. Bezpieczne poruszanie się po własnym domu to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Jeśli wiesz, że Twoi rodzice lub dziadkowie zmagają się z problemami wynikającymi z ograniczonej mobilności, zastanów się nad podarowaniem im windy. Winda domowa to wymarzony prezent dla seniora, więc podczas kolejnej rodzinnej narady dotyczącej upominków dla dziadków, zaproponuj to rozwiązanie. Zdecydowanie odradzamy zwlekanie z montażem windy, aż stan zdrowia całkowicie uniemożliwi naszym bliskim samodzielne pokonywanie schodów. Winda domowa to wygodny dodatek, który będzie wspierał seniora w codziennym życiu. 

Cechy windy Stiltz

Windy domowe Stiltz to sprawdzone urządzenia. Szereg czujników gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika. A intuicyjny panel sterujący dostosowany jest do potrzeb osób z problemami ze wzrokiem. Nie obawiaj się, że korzystanie z windy będzie uciążliwe dla pozostałych domowników. Windy domowe Stiltz to niezwykle ciche urządzenia. Co więcej, nowoczesny design sprawia, że windy dobrze wyglądają we wszystkich wnętrzach.

Kiedy pomyśleć o windzie domowej?

W rozmowach z naszymi klientami wyraźnie słyszymy ich wielką ulgę po montażu windy domowej. Opowiadają, że nie spodziewali się, że aż tak bardzo odczują likwidację barier architektonicznych. Przeważnie są to osoby, które teoretycznie są w stanie wejść po schodach na wyższe piętro. Jednak zawsze taka wyprawa wiąże się z wielkim wysiłkiem, planowaniem i pilnowaniem, żeby zabrać wszystko co niezbędne, aby nie było konieczności cofania się. Osoby, w których domach zamontowaliśmy windy opowiadają, że teraz, gdy mogą łatwo poruszać się między piętrami, dużo chętniej korzystają z całej powierzchni swojego domu. 

Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie i zlikwidujemy bariery architektoniczne w Twoim domu.

Dodaj komentarz

Back to Top