Jak obniżyć koszty budowy domu jednorodzinnego?
0 Comment 58023

Jak obniżyć koszty budowy domu jednorodzinnego?

Budownictwo, Dom, Poradnik
[REKLAMA]

Ceny materiałów budowlanych, ale i koszty wykonywanej pracy z roku na rok ciągle rosną, zatem inwestycja w budowę domu jednorodzinnego wydaje się naprawdę wysoka. Tutaj pojawia się pytanie: czy można obniżyć koszty budowy, nie tracąc przy tym na jakości?

Budowa domu w systemie gospodarczym

Wiele osób zastanawia się, jak zaoszczędzić na budowie domu. Jednak wcale nie jest to łatwe, gdyż bardzo szybko może się okazać, że koszty, które zakładaliście, że poniesiecie, są znacznie wyższe. Na pewno warto wcześniej zaplanować wszystkie prace, jednak i to nie zawsze przynosi należyte efekty. W końcu nie bez przyczyny utarło się powiedzenie, że: „pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi na sprzedaż, a trzeci dla siebie”. Korzystając z kalkulatorów budowlanych najczęściej można się przekonać, że wyliczenia, których się dokonało ni jak mają się do realnie poniesionych kosztów. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę, mianowicie, pamiętajcie, aby dobierać systemy dopasowane do własnych możliwości. Najłatwiej jest zaoszczędzić podczas samej budowy. Tutaj szacuje się, że budowa systemem gospodarczym pozwala na oszczędność rzędu nawet 20%, ale pod warunkiem, że rzeczywiście macie pojęcie o tym, co robicie. W przeciwnym razie popełnicie tyle błędów, że specjaliści będą musieli po Was poprawiać, a przez to koszty inwestycji znacząco wzrosną.

Umowa z gwarancją bezpieczeństwa to podstawa

Bardzo dużym problemem jest też znalezienie odpowiedniej firmy zajmującej się budową domu. Owszem firm budowlanych jest dużo, natomiast prawdziwych fachowców naprawdę mało. Dlatego warto sprawdzać opinie i rekomendacje i nie do końca kierować się ceną, gdyż jeżeli cena jest zbyt niska, to i jakość usług może być naprawdę niska. Warto też zastanowić się, czy wybierać jedną firmę, która buduje pod klucz, czy raczej zatrudnić różnych fachowców. Na pewno pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze, przy czym generuje wyższe koszty. Trzeba też odpowiednio się zabezpieczyć, a to oznacza, że przyda się podpisanie umowy z gwarancją bezpieczeństwa. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień, ale też terminy prac zazwyczaj są dotrzymywane, gdyż w innym przypadku firmie grozi kara finansowa. Oczywiście jest to zabezpieczenie także dla firm, wszak za nieprzestrzeganie umowy inwestor narażony jest na poniesienie dodatkowych kosztów.

Zaoszczędź na budowie fundamentów

Pewne oszczędności można ponieść podczas budowy fundamentów. W tym przypadku jest wiele rodzajów i każdy ma wiele zalet. Jednak doskonale sprawdzają się fundamenty z bloczków betonowych, które są bardzo wytrzymałe i nośne. Każdy bloczek betonowy będzie doskonałym oparciem pod fundament, a i cena w tym przypadku nie jest wysoka. Takie rozwiązanie jest na pewno zdecydowanie tańsze niż wykorzystanie gotowych fundamentów, a trwałość jest bardzo podobna. Warto pamiętać, że fundamenty są bazą i powinny zapewniać stabilność, ale i bezpieczeństwo. Te wykonane z betonu naprawdę dobrze się sprawdzają, ale trzeba pamiętać, że muszą być dobrze ułożone. Można tutaj zdecydować się na fundamenty pośrednie, które posadowione są głęboko. Dzięki temu warstwa znajdująca się pod podstawą jest bardzo wytrzymała, natomiast w przypadku fundamentów bezpośrednich oscyluje ona na głębokości 4 metrów, na otwartym wykopie.

Cena materiałów – jak nie przepłacić?

Inwestorzy ponoszą duże koszty przy zakupie materiałów. Jednak absolutnie nie można na nich oszczędzać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować wynegocjować dobrą cenę. Jeżeli korzystacie z usług jednej firmy, to możecie spróbować się porozumieć i wynegocjować możliwe obniżenie kosztów, tym bardziej że firmy budowlane bardzo często mają zniżki na materiały. Także udając się do sklepu budowlanego możecie spróbować negocjacji, gdyż bardzo często przy dużych zamówieniach można zyskać dobre zniżki.

Tak naprawdę na budowie domu nie można zaoszczędzić. Możecie jednak podjąć takie działania, dzięki którym nieznacznie obniżycie koszty, chyba że uda się Wam samodzielnie wykonać wiele etapów budowy. Absolutnie nie należy oszczędzać podczas zakupu materiałów budowlanych, gdyż muszą one być maksymalnie trwałe, odporne na uszkodzenia i obciążenia, a także wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Back to Top