Mity na temat paneli podłogowych
1 Comment 316

Mity na temat paneli podłogowych

Budownictwo, Dom, Wnętrza
[REKLAMA]

Panele laminowane – ze względu na relatywnie niską cenę i szeroki wybór wzorów – należą do najpopularniejszych materiałów do pokrycia podłogi. Wciąż jednak wiele osób uważa, że są nietrwałe i nieeleganckie. Okazuje się, że na temat paneli krąży sporo tego typu negatywnych opinii, niekoniecznie zgodnych z prawdą.

Specjaliści ze sklepu Dobre Dla Domu obalają najczęstsze mity dotyczące paneli podłogowych.

Mit 1: Panele są nietrwałe

Nowoczesne panele podłogowe są wykonane z wytrzymałych materiałów drewnopodobnych. Warstwowa konstrukcja sprawia dodatkowo, że są odporne na działanie wilgoci i zmiany temperatury (czego nie można powiedzieć o podłogach z naturalnego drewna). Należy jednak wybierać dobre jakościowo panele, charakteryzujące się wysoką klasą ścieralności i dość dużą grubością (najlepiej 7–8 mm). Nie warto oszczędzać i wybierać najtańszych produktów. Za dobrą jakość trzeba zapłacić nieco więcej.

Mit 2: Panele trudno utrzymać w czystości

Pielęgnacja paneli podłogowych może ograniczać się do regularnego odkurzania. W razie potrzeby (pojawienia się plam i innych tego typu zabrudzeń) dobrze jest przetrzeć je lekko wilgotną ściereczką lub dobrze wyciśniętym mopem (panele nie lubią nadmiaru wody!). W odróżnieniu od parkietu paneli nie trzeba lakierować, olejować itd.

Mit 3: Montaż paneli jest skomplikowany

Panele podłogowe przy odrobinie wysiłku można zamontować samodzielnie. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych narzędzi – wystarczy młotek i wiertarka.

Panele układa się w systemie podłogi pływającej – nie przykleja się ich ani nie przybija do podłoża. Wyrównaną spodnią warstwę trzeba oczyścić z kurzu i zabrudzeń, a następnie ułożyć na niej folię oraz izolację akustyczną. Potem można już przejść do układania paneli – deseczki łączą się ze sobą za pomocą specjalnego systemu wypustek i zatrzasków.

Podłoga z paneli jest gotowa do użytkowania zaraz po zamontowaniu.

Mit 4: Panele wyglądają sztucznie

Szeroki wybór wzorów i kolorów paneli pozwala na łatwe dopasowanie ich do stylistyki wnętrza. Niektóre produkty do złudzenia przypominają drewniane deski. Jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie, wybierz panele z V-fugą, czyli frezem na bokach. Wykonana z nich podłoga wygląda jak ułożona z prawdziwych desek, nie tworzy bowiem jednolitej, gładkiej powierzchni.

Mit 5: Nie da się zamontować paneli we wszystkich domowych pomieszczeniach

Panele z reguły układa się w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym. Z powodzeniem można jednak zamontować je także w korytarzu, a nawet w kuchni i łazience. Należy jednak pamiętać o wyborze produktów z odpowiednimi parametrami.

  • Panele w korytarzu powinny odznaczać się wysoką klasą ścieralności (co najmniej AC3) oraz klasą użyteczności 23 (oznaczającą produkty do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu).
  • Panele w kuchni i łazience powinny być wodoodporne, pokryte specjalnym laminatem.

Szeroki wybór paneli podłogowych znajdziesz w sklepach DDD.

1 Komentarzy

  1. Anulka 20 marca 2018 at 07:17

    Wszystko zależy od jakości paneli – wiadomo że jeśli kupimy najtańsze z najniższą klasą ścieralności to cudów nie powinniśmy się spodziewać. Panele dają fajny efekt – ocieplają pomieszczenie i moim zdaniem wyglądają dużo lepiej niż kafle.

Dodaj komentarz

Back to Top