Botoks czy kwas hialuronowy – co lepsze?
1 Comment 285

Botoks czy kwas hialuronowy – co lepsze?

Medycyna, Uroda, Zdrowie
[REKLAMA]

Panujący obecnie kult młodości sprawia, że kobiety po 30. roku życia coraz chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej, których celem jest walka z oznakami starzenia. Najczęściej wyboru dokonują między botoksem a kwasem hialuronowym, które to świetnie radzą sobie ze zmarszczkami. Doradzamy na który z nich się zdecydować.

Czym jest botoks?

Botoks, czyli toksyna botulinowa typu A, produkowana jest przez szczepy bakterii. Stosuje się go w celu wygładzenia niezbyt głębokich zmarszczek, takich jak zmarszczki mimiczne. Efekty jego używania widoczne są bardzo szybko – już po kilku dniach od wykonania zabiegu skóra jest wygładzona, a twarz wygląda o wiele młodziej.

Toksynę botulinową wykorzystuje się nie tylko po to, by wygładzać zmarszczki, ale stosuje się ją także w leczeniu nadmiernej potliwości, kurczu powiek, zeza, a nawet migren. Co więcej, domięśniowe iniekcje botoksu to świetna profilaktyka powstawania zmarszczek, dlatego ten zabieg wykonuje się nawet u osób po 25. roku życia – tłumaczy ekspert reprezentujący Klinikę Chęciński.

Botoks wykorzystywany jest przede wszystkim do wygładzania zmarszczki pomiędzy brwiami, poprzecznych zmarszczek na czole i zmarszczek wokół oczu (zwanych „kurzymi łapkami”). Nie nadaje się natomiast do redukcji bruzd nosowo-wargowych, ani do powiększania ust.

Kwas hialuronowy i jego zastosowanie

Kwas hialuronowy to kwas, który naturalnie występuje w ludzkiej skórze, jednak zaczęto wykorzystywać go w medycynie estetycznej dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Posiada zdolność do wiązania cząstek wody, dzięki czemu potrafi zatrzymać wodę pod skórą. Tym sposobem skóra pozostaje sprężysta i jędrna.

Z pomocą kwasu hialuronowego można korygować m.in. opadające kąciki ust i pojawiające się w ich rejonie zmarszczki, zmarszczki między brwiami i na policzkach oraz bruzdy wargowo-nosowe. Wypełnić nim można zmarszczki powstałe w wyniku utrwalenia się zmarszczek mimicznych i ubytki w skórze. Wykorzystuje się go także do poprawiania owalu twarzy, korekty nosa oraz modelowania ust i likwidacji ich asymetrii. Kwasu hialuronowego nie można jednak stosować do blokowania funkcji mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych.

Botoks kontra kwas hialuronowy – który wybrać?

Toksynę botulinową stosuje się zwykle do redukcji zmarszczek powstających na skutek dynamicznej pracy mięśni, podczas gdy kwas hialuronowy najlepiej sprawdza się w przypadku zmarszczek głębokich i utrwalonych. Jeśli są ku temu wskazania, lekarz może zadecydować o wykonaniu zabiegu, w którym wykorzystuje się połączenie botoksu i kwasu hialuronowego.

Wybór konkretnej metody redukcji zmarszczek powinien należeć do lekarza medycyny estetycznej, który podejmuje ją na podstawie konsultacji z pacjentem i oceny kondycji jego skóry.

1 Komentarzy

  1. Zdziwiona 25 września 2017 at 20:26

    Kobiety po trzydziestce? Chyba po pięćdziesięcsiatce!

Dodaj komentarz

Back to Top