5 oznak tego, że czas zadbać o stan elewacji z cegły

5 oznak tego, że czas zadbać o stan elewacji z cegły

Budownictwo, Dom
[REKLAMA]

Cegły mogą przetrwać dziesiątki lat nawet wtedy, gdy poświęcamy im minimum uwagi. Ten niezwykle długotrwały materiał będzie mógł spełniać swoją rolę nawet kilkaset lat, jeśli od czasu do czasu o niego zadbamy. Eksperci z lode.pl opowiedzą o 5 najczęstszych oznakach świadczących o tym, że nadeszła pora na renowację.

Przechylające się mury

Jeśli zauważymy, że nasze ogrodzenie nieznacznie przesuwa się w jedną stronę, to istnieje ogromna szansa, że potrzebuje naprawy. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy cegły wchłaniają wilgoć, która powoduje ich rozszerzenie. Jeśli nie zniwelujemy tego problemu, to w końcu rogi cegły pełnej pękną, co może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

Biały proszek na cegłach

Biały proszek, jaki czasami tworzy na cegłach zewnętrznych, znany jest jako wykwity. Pojawia się wtedy, gdy woda gromadzi się w środku ściany i nie ma szansy ujścia. Woda ta z kolei absorbuje sól z zaprawy. Następnie przenosi się poprzez cegły na zewnątrz, gdzie wyparowuje. Po wyschnięciu zostawia charakterystyczny ślad. Tu również powinniśmy zadbać o prawidłową gospodarkę wodną i osuszenie murów.

Pęknięcia wokół okien

Jeśli zauważymy ugięcia wzdłuż przekątnej nagłówków lub pęknięcia w narożnikach okien, to może być oznaką pogorszenia się stanu cegły pełnej. Taka sytuacja może powodować szereg problemów, więc często niezbędne okaże się skorzystanie z usług fachowca budowlanego.

budowlaniec3

Brakująca zaprawa

Zaprawa i złącza w przypadku elewacji z cegły powinny pozostać nienaruszone przez wiele lat. Jednak z biegiem czasu ogólne zużycie może osłabić zaprawę i spowodować zerwanie jej fragmentów. W dłuższej perspektywie może to poważnie osłabić strukturę budowli, więc trzeba systematycznie kontrolować stan wszelkich złącz cegły.

Popękane cegły

Niejednokrotnie można zauważyć małe pęknięcia w murach wykonanych z cegły zewnętrznej. Jeśli są niewielkie, to zapewne są wynikiem naturalnego zużycia materiału, jednak  duże mogą być oznaką problemu na poziomie fundamentów. W tym przypadku również niezbędna okaże się konsultacja ze specjalistą, który pokieruje naszymi dalszymi krokami.

źródło: http://www.lode.pl/pl/cegly-i-plytki-klinkierowe

Dodaj komentarz

Back to Top