
Grzejniki podczerwieni – nowoczesne i efektywne ogrzewanie
Dom, Energia 1 grudnia 2020,Promienniki podczerwieni to nowoczesne urządzenia, które poprzez wykorzystanie promieni podczerwonych zapewniają komfortowe ciepło. Technologia ta zyskuje coraz większą popularność ze względu na niosące ze sobą korzyści. Promienniki podczerwieni to sposób na zapewnienie sobie i swoim bliskim niezastąpionych warunków cieplnych w efektywny, ekonomiczny, a dodatkowo ekologiczny sposób.
W jaki sposób działa promiennik podczerwieni?
Podczerwień nie jest niczym nowym w dzisiejszych czasach. Człowiekowi znana jest od bardzo dawna, a mamy z nią do czynienia praktycznie od zawsze. Zaskakujące dla niektórych może być to, że samo słońce jest źródłem promieni podczerwonych!
Zjawisko to wykorzystywane jest równie chętnie w nowoczesnych rozwiązaniach, a jednym z nich są właśnie promienniki podczerwieni. Urządzenia te możemy nazwać takim przenośnym słońcem. Promiennik ciepła działa na zasadzie emisji krótkich fal podczerwonych, które ogrzewają wszystkie obiekty w swoim zasięgu. Jest to innowacyjny sposób ogrzewania, gdyż w tym przypadku nie zmienia się temperatura powietrza, co dzieje się w przypadku tradycyjnych form ogrzewania. Zaskakująca jest również szybkość działania promienników ciepła – komfortowe ciepło poczujemy już w kilka sekund, jedyne co musimy zrobić, to włączyć urządzenie. Dodatkowo promienniki podczerwieni działają tak samo skutecznie zarówno w domu, jak i np. na naszym tarasie. Błogie ciepło będziemy odczuwać tak samo, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody.
Dlaczego warto zainwestować w promienniki ciepła?
Pierwszą rzeczą, która sprawia, że promienniki ciepła są urządzeniami wartymi uwagi, jest sposób ich działania. Tradycyjne formy ogrzewania wymagają od nas długotrwałego rozpalania i ciągłego dokładania do ognia, a ich działanie pozostawia wiele do życzenia – suche i zbyt gorące powietrze, unoszący się w powietrze kurz, a dodatkowo brak możliwości zapewnienia komfortowego ciepła na zewnątrz. Promienniki podczerwieni to całkowite przeciwieństwo – ich działanie poczujemy zaraz po włączeniu, a efekty odczuje każda osoba przebywająca w zasięgu urządzenia. Ogrzane zostaną również podłogi, ściany czy meble, co również dodatkowo potęguje odczuwalne ciepło. Kolejną sprawą jest brak wpływu na powietrze oraz jego temperaturę, dzięki czemu nie tylko unikniemy przegrzania, ale również naturalnej cyrkulacji powietrza, która sprawia, że kurz unosi się w górę. Innowacją jest również możliwość użytkowania na zewnątrz. Promienniki podczerwieni to sposób na całoroczny sezon tarasowy w błogim cieple.
Promienniki podczerwieni są również dobrym rozwiązaniem ze względów ekonomicznych, a w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi możemy mówić o praktycznie darmowym ogrzewaniu. Ogromną zaletą jest też brak emisji szkodliwych spalin, co nie tylko dobrze wpływa na środowisko, ale również na zdrowie nas oraz naszych bliskich.
Promienniki podczerwieni – cena
Dla większości z nas najważniejszą kwestią będzie cena promiennika podczerwieni. Jednak w tym wypadku koszty są również zaletą!
Grzejniki podczerwieni do użytku domowego będą zdecydowanie ekonomiczną opcją w przypadku, gdy zastosujemy je jako dodatek do posiadanego już systemu grzewczego. W jaki sposób? Otóż w naszym domu są pomieszczenia, w których zastosowanie tradycyjnego ogrzewania mija się z celem, lub miejsca, w których tego ciepła potrzebujemy nawet poza sezonem grzewczym. W pierwszym przypadku chodzi o garaż, którego nie opłaca nam się ogrzewać ze względów finansowych. Drugie miejsce to łazienka – gdzie ciepła podczas kąpieli potrzebujemy czasem nawet latem. W obu przypadkach zastosowanie promienników podczerwieni będzie doskonałą opcją, gdyż możemy zapewnić sobie komfortowe warunki cieplne, kiedy tylko potrzebujemy, w konkretnym pomieszczeniu, bez konieczności palenia w piecu. Stosując promienniki elektryczne jako dodatkowe źródło ciepła poza sezonem grzewczym lub jako element grzewczy konkretnych pomieszczeń, zapewnimy sobie ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nam pieniądze.
Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/
Dodaj komentarz