Przenośniki taśmowe dla górnictwa. Ogólna charakterystyka
0 Comment 1627

Przenośniki taśmowe dla górnictwa. Ogólna charakterystyka

Budownictwo, Gospodarka, Przemysł, Technologia
[REKLAMA]

Przenośniki taśmowe to profesjonalne urządzenia robocze, wykorzystywane do odstawy urobku na duże odległości w podziemnych zakładach górniczych oraz na powierzchniach kopalń. Ponadto, konstrukcje tego typu znajdują zastosowanie w kopalniach rud i surowców mineralnych oraz w kopalniach odkrywkowych. Ogólną charakterystykę przenośników górniczych prezentujemy dla Państwa poniżej. Zapraszamy do lektury.

Budowa przenośnika taśmowego górniczego

W skład wyposażenia górniczego przenośnika taśmowego wchodzą: zespół napędowy, wysięgnik, konstrukcja nośna, pętlicowy zasobnik taśmy, stacja zwrotna, taśma, wyposażenie dodatkowe i elektroniczne. Urobek może być transportowany w poziomie lub pod kątem o różnym stopniu nachylenia (zgodnym z dopuszczeniem danej taśmy przenośnikowej). Należy przy tym pamiętać, że przenośniki mogą się różnić pod względem masy i gabarytów (konstrukcje lekkie, średnie oraz ciężkie), a także wymiarów (ze szczególnym uwzględnieniem szerokości taśmy). Moc jednostek napędowych wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy kW. Średnia prędkość typowej taśmy oscyluje w granicach 4 m/s (taki parametr posiada m.in. przenośnik taśmowy PPT 1000/1200/1400 z oferty firmy Patentus).

Wymogi stawiane przenośnikom górniczym

Z uwagi na wymagające środowisko pracy, górnicze przenośniki taśmowe muszą cechować się wyjątkowymi walorami wytrzymałościowymi. Urządzenia mogą pracować w wyrobiskach zakładów górniczych z uwzględnieniem pomieszczeń o wysokim stopniu zagrożenia wybuchem metanu oraz najwyższą klasą zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Stosowane taśmy charakteryzują się trudnopalnością i są dopuszczane do użytku przez Wyższy Urząd Górniczy. Przenośniki dostosowują się do warunków otoczenia, a konstrukcja napędu i pozostałych podzespołów pozwala na zabudowę urządzenia w chodnikach przyścianowych, chodnikach podlegających drążeniu oraz w wyrobiskach zbiorczych (tzw. odstawy główne).

Użyteczność przenośników taśmowych górniczych

Nie ulega wątpliwości, że przenośniki taśmowe to wyjątkowo użyteczne konstrukcje robocze. Model z taśmą o szerokości 1400 mm, poruszającą się z prędkością 4 m/s, jest w stanie przetransportować blisko 3000 t urobku na godzinę. Oczywiście na ogólną wydajność pracy urządzenia składa się znacznie więcej parametrów. Przed zakupem odpowiedniego przenośnika górniczego warto zatem skonsultować się ze specjalistami i zapoznać z charakterystyką techniczną. Fachowcy Grupy Kapitałowej Patentus, przedsiębiorstwa oferującego nowoczesne rozwiązania dla górnictwa podziemnego, służą poradą i pomocą.

Dodaj komentarz

Back to Top