Fobia społeczna – objawy i leczenie
0 Comment 49652

Fobia społeczna – objawy i leczenie

Zdrowie

Choroby natury psychicznej są bardzo uciążliwe i w dużym stopniu utrudniają życie. Fobia społeczna to takie zaburzenia lękowe, które pojawiają się w obecności innych osób lub podczas konkretnych sytuacji społecznych. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się już w dzieciństwie, a w życiu dorosłym wpływają negatywnie na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Jak leczyć tę chorobę?

Fobia społeczna a niekomfortowe ataki niepokoju i paniki

Fobia społeczna zwana zespołem lęku społecznego, to jedno z najczęstszych zaburzeń natury psychicznej. U osób cierpiących na tę chorobę lęk pojawia się już na samą myśl o konkretnych sytuacjach, takich jak: spotkanie w grupie, przemawianie przed ludźmi, spożywanie posiłków w miejscach publicznym czy pisanie w towarzystwie innych osób. Silny lęk nie znika podczas trwania wywołującej napięcie aktywności. Wpływa on zatem bardzo negatywnie na relacje międzyludzkie.

W przypadku fobii społecznej zaburzenia lękowe mają charakter irracjonalny i nieproporcjonalny do sytuacji, która to stanowi źródło obaw. Nawracają one za każdym razem, gdy pojawi się sytuacja wymagająca wejścia w interakcje społeczne. Budzi ona u chorej osoby ogromny niepokój, strach oraz napięcie. W skrajnych przypadkach może prowadzić do ataków nieuzasadnionej paniki.

Jakie są objawy fobii społecznej?

U osoby borykającej się z tym schorzeniem lęk pojawia się zarówno na myśl o sytuacji będącej źródłem fobii, jak i podczas faktycznego jej przeżywania. Lęk jest znacznie silniejszy wówczas, gdy chory ma spotkać się z osobami zupełnie nieznanymi. Jest on związany z poczuciem bycia obserwowanym oraz nieuzasadnioną obawą przed oceną oraz kompromitacją. Do najczęstszych objawów fobii społecznej można zaliczyć:

– nadmierne pocenie się

– suchość w ustach

– oblewanie twarzy rumieńcem

– obawy przez zwymiotowaniem się

– drżenie rąk oraz głosu

– jąkanie się

– mocne kołatanie serce

– trudność z wypowiadaniem się

U osób borykających się z fobią społeczną istnieje duże ryzyko, że z czasem przekształci się ona w depresję.

Fobia społeczna – istotne przyczyny i leczenie

Istnieje kilka przyczyn lęku społecznego. Bardzo duże znaczenie mają czynniki genetyczne oraz środowiskowe, a przede wszystkim traumy przeżyte w dzieciństwie. Dużą rolę odgrywają także cechy temperamentu, które to wywołują obawę przed oceną oraz krytyką innych osób.

Harmonia LUX MED to taka przychodnia w której każdy pacjent może liczyć na ogromne wsparcie oraz skuteczne leczenie. Odbywa się ono nie tylko poprzez zastosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, lecz także poprzez psychoterapię.

Dodaj komentarz

Back to Top