Czy warto postawić na drewniane donice ogrodowe?
0 Comment 91146

Czy warto postawić na drewniane donice ogrodowe?

Ogród

Wybierając donice ogrodowe, należy zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale również wytrzymałość i aspekty ekologiczne. Drewniane doniczki doskonale sprawdzają się na balkonie, tarasie i w ogrodzie. Można je śmiało postawić również w pomieszczeniach mieszkalnych, dzięki czemu nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Dlaczego warto zainteresować się drewnianymi donicami?

Drewniane donice mogą ocieplić wnętrze stylu minimalistycznego lub skandynawskiego. Wspaniale prezentują się również w kuchni urządzonej w stylu vintage, prowansalskim albo rustykalnym.

Od wielu lat cieszą się ogromną popularnością i są doskonałą alternatywą dla plastikowych modeli. W ofercie można znaleźć doniczki zaprojektowane tradycyjnie, jak i nowocześnie, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do każdego otoczenia.

Nowoczesna doniczka z drewna bardzo dobrze prezentuje się w minimalistycznym stylu. Występuje w wielu różnych kształtach, ale najpopularniejsze są te kwadratowe, prostokątne i sześciokątne. Mogą też kształtem przypominać balię albo wiaderko. Są również znacznie trwalsze od tych wykonanych z plastiku.

Trzeba jednak pamiętać o ich właściwej impregnacji, dzięki czemu będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne oraz grzyby i pleśń. Możemy w nich posadzić kwiaty, ale także krzewy. Jeśli chcemy hodować rośliny pnące, to należy wybrać doniczki z drabinkami oraz kratkami.

Jak wybrać wytrzymałą i elegancką donicę ogrodową?

Wybierając donice ogrodowe, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim otoczenie oraz swój gust. Wybór jest naprawdę ogromny. Zobacz popularne modele w sklepie meblowym edinos a także popularnych portalach typu ebay.pl Przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy mają solidne dno i zostały wykonane z litego drewna, a nie z jakiejś kiepskiej klejonki. Jeśli chcemy w nich posadzić kwiaty, to musimy się również upewnić, że mają odpowiednie otwory drenażowe, które będą skutecznie odprowadzać nadmierną wilgoć.

Drewniane doniczki są nie tylko ładne, ale także trwałe i praktyczne. Warto pamiętać o tym, że drewno jest ponadczasowe i uniwersalne. To naturalny materiał, który nie wydziela żadnych toksycznych substancji, więc możemy tam również hodować owoce, warzywa i zioła. Odporne są one także na najpopularniejsze szkodniki, takie jak ślimaki, nornice albo krety.

Do produkcji drewnianych doniczek ogrodowych wykorzystuje się najczęściej sosnę i świerk. Jednak w wielu sklepach będziemy mogli znaleźć także modele zaprojektowane z modrzewia, a nawet egzotycznych gatunków drewna.

Co można sadzić w donicach ogrodowych?

W drewnianych donicach najczęściej sadzi się kwiaty, ale również krzewy, takie jak iglaki. Wiele osób decyduje się na hodowle kolorowych roślin kwitnących, ale warto pomyśleć również o iglakach, ponieważ wyglądają one pięknie przez cały rok, nawet w trakcie zimy.

Donice ogrodowe z zielonymi iglakami możemy postawić na tarasie albo na balkonie. Iglaste krzewy występują w różnych formach i odcieniach zieleni, a najlepiej sprawdzają się te o powolnym wzroście.

Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz to aby nie wymagały skomplikowanej pielęgnacji. Ogromną popularnością cieszą się karłowate świerki i sosny, a także cisy i jałowce. Możemy także postawić na eleganckie i gustowne żywotniki.

Właściwa konserwacja drewnianych donic ogrodowych.

Każdy, kto zamawia drewniane donice ogrodowe, musi zapoznać się z informacjami na temat ich odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Należy je przede wszystkim regularnie czyścić miękką szczoteczką, a raz do roku zastosować specjalny impregnat do drewna.

W ten sposób będziemy mogli ochronić doniczki przed pleśnią i grzybami, a także innymi uszkodzeniami i nadmierną wilgocią. W sklepie będziemy mogli zamówić również specjalne, bezbarwne lub kolorowe impregnaty, dzięki którym donice będą wyglądać jak nowe.

Dodaj komentarz

Back to Top