USG węzłów chłonnych
0 Comment 1872

USG węzłów chłonnych

Medycyna, Zdrowie
[REKLAMA]

Badanie USG węzłów chłonnych wykonuje się w celu oceny ich wielkości, struktury miąższu i stosunku do otaczających tkanek. Powody zlecenia badania są różne, jednak przede wszystkim wykonywane jest ono w przypadku podejrzenia o występowaniu choroby.

Zadania węzłów chłonnych

Jako, że węzły chłonne są jednym z elementów układu limfatycznego, to ich głównym zadaniem jest branie udziału w reakcjach odpornościowych organizmu. Limfa, która przepływa przez węzły jest filtrowana, a pod wpływem obecnych w niej antygenów, produkowana jest odpowiednia populacja białych krwinek oraz przeciwciał.

Kiedy wykonać badanie

USG węzłów chłonnych wykonuje się przeważnie z powodu ich powiększenia, bolesności lub zmian w obrębie skóry nad nimi. Najczęściej dolegliwości te pojawiają się na skutek stanów zapalnych, ale ich przyczyną mogą być także nowotwory pierwotne (w tym ziarnica złośliwa i chłoniaki nieziarnicze) bądź przerzuty nowotworowe do węzłów chłonnych.

Prawidłowe węzły chłonne zwykle nie są wyczuwalne, co zmienia się w przypadku wystąpienia procesu chorobowego. Potencjalnych chorób może być sporo, a część z nich stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. Z tego powodu diagnostyka zmian w obrębie węzłów chłonnych jest bardzo istotna.

Do zdiagnozowania choroby węzłów chłonnych wykonuje się badanie USG. Pozwala ono na wstępne zróżnicowanie między węzłami odczynowymi (reaktywnymi – powiększonymi w wyniku stanu zapalnego) a takimi, które lekarz podejrzewa o charakter nowotworowy. Badanie to tym samym umożliwia dokonanie wstępnej oceny i wskazanie tych węzłów, które wymagają pilnej diagnostyki.

Te węzły, które w jakiś sposób odbiegają od normy należy poddać diagnostyce obrazowej. Najczęściej są to węzły podżuchwowe, karkowe, szyjne, pachowe, pachwinowe, nadobojczykowe, podobojczykowe oraz te znajdujące się w przestrzeni zaotrzewnowej – tłumaczy ekspert ze Specjalistycznych Gabinetów Lekarskich Sofimed.

Warto obserwować stan swoich węzłów chłonnych i, jeśli staną się one wyczuwalne, skonsultować ich stan z lekarzem.

Dodaj komentarz

Back to Top