Jak radzić sobie z katarem?

Jak radzić sobie z katarem?

Zdrowie
[REKLAMA]

Nieżyt nosa potocznie zwany katarem to choroba wywoływana przeważnie przez wirusy. Bardzo łatwo można się nim zarazić. Wystarczy przebywać w jednym pomieszczeniu z osobą zarażona, aby po kilku dniach zauważyć jego objawy u siebie. Jednym ze skutecznych sposobów walki z katarem są inhalacje solą fizjologiczną (nacl). Czym dokładnie jest oraz jak sobie radzić z katarem?

Czym jest katar?

Katar jest nieżytem nosa, zapaleniem błony śluzowej nosa. Jest on wywoływany przeważnie przez wirusy. Wystąpienie pierwszych objawów kataru, czuli wodnistej (surowiczej) albo śluzowej wydzieliny z nosa jest naturalną reakcją obronną systemu odpornościowego, który chce pozbyć się niechcianych wirusów. Do objawów towarzyszących zaliczane są również:

  • zatkany nos,
  • kichanie,
  • ból głowy,
  • złe samopoczucie,
  • drapanie w gardle.

Katar – przyczyny

Katar najczęściej wywoływany jest infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Zaliczane są do nich między innymi:

  • adenowirusy – w ciągu całego roku;
  • coronawirusy – jest ich powyżej 30 typów, atakują wczesną wiosną oraz zimą;
  • rhinowirusy – jest ich około 110 typów, do infekcji za ich sprawą dochodzi głównie wiosną latem i jesienią.

Katar jest bardzo często następstwem zakażenia bakteryjnego – jednak ten rodzaj infekcji występuje o wiele rzadziej. Zarazkami można zarazić się tzw. droga kropelkową, gdy np. osoba obok kichnie. W taki właśnie sposób jeden chory może zakazić dziesiątki osób. Względnie przegrzanie organizmu, znaczne oziębienie, osłabia układ immunologiczny oraz stwarza korzystne warunki dla przeniknięcia wirusów lub bakterii chorobotwórczych przez błonę śluzową.

Pomimo iż katar bardzo często utrudnia życie, pomaga walczyć z infekcją. Częste wydmuchiwanie nosa i kichanie pozwalają pozbyć się z dróg oddechowych nie tylko wydzieliny błon śluzowych, ale również wirusów. Tak więc, tabletki, krople do nosa lub inhalacje nacl należy stosować tylko przez okres 3-4 dni.

Katar – objawy

Katar wirusowy cechuje się wyciekiem wydzieliny wodnisto-śluzowej, natomiast katar bakteryjny – śluzowo-ropnej. Reszta miejscowych symptomów chorobowych jest podobna, gdyż zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj objawia się obrzękiem małżowin nosowych, zatkanym nosem oraz drapaniem w gardle. Bardzo często obu typom kataru towarzyszy również kaszel, ból głowy oraz uczucie ogólnego rozdarcia. W przypadku kataru alergicznego wywołanego przez czynniki alergiczne (alergeny), przeważnie wziewne, wywołujące reakcje zapalną w błonie śluzowej, poza uczuciem zatkanego nosa, wodnistego wycieku, pojawiają się również: kichanie, świąd nosa i łzawienie oczu.

Katar średnio trwa około 7 dni. Zwykle objawy ustępują w okresie od 2 do 7 dni. Leczenie oparte jest o stosowanie inhalacji przy użyciu np. nacl oraz przyjmowaniu leków w postaci tabletek czy kropli do nosa.

Dodaj komentarz

Back to Top