Nietrzymanie moczu to problem, z którym możesz walczyć! Jak to zrobić?
0 Comment 665

Nietrzymanie moczu to problem, z którym możesz walczyć! Jak to zrobić?

Medycyna, Zdrowie
[REKLAMA]

Nietrzymanie moczu to niezwykle wstydliwe schorzenie, na wystąpienie którego narażone są osoby w różnym wieku. Choć przyjęło się, że zazwyczaj problem NTM dotyczy ludzi starszych, zwłaszcza kobiet, tak naprawdę może pojawić się u każdego na różnym etapie życia.

Na szczęście nietrzymanie moczu można leczyć, i to jak się okazuje, całkiem skutecznie. Warunkiem powodzenia, a zarazem najważniejszym etapem procesu leczenia, jest ustalenie przyczyny odpowiadającej za wystąpienie przykrej dolegliwości. Poznajmy zatem te najważniejsze i dowiedzmy się, jak walczyć z nietrzymaniem moczu, aby pożegnać ten problem raz na zawsze.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

O nietrzymaniu moczu mówi się wtedy, kiedy mocz upuszczany jest bezwiednie, bez świadomości i kontroli pacjenta. NTM może mieć różnoraki charakter i być uzależnione od sposobu upuszczania moczu oraz objawów towarzyszących temu zjawisku (nietrzymanie moczu wynikające z przepełnienia, nietrzymanie moczu o charakterze przemijającym, nietrzymanie moczu z odczuwanym nagle silnym parciem, nietrzymanie moczu następujące w wyniku nadmiernego wysiłku).

Przyczyny odpowiedzialne za rozwój dolegliwości są różnorakie i ściśle związane z jej rodzajem. W przypadku nietrzymania moczu wynikającego z przepełnienia pęcherza problem pojawia się na skutek nadmiernego rozciągnięcia ścianek pęcherza moczowego, w rezultacie czego dochodzi do stałego lub okresowego upuszczania moczu. Ten rodzaj schorzenia najczęściej dotyczy mężczyzn, którzy zmagają się z rozrostem prostaty. NTM o charakterze przemijającym zgodnie ze swoją nazwą występują okresowo, zazwyczaj na skutek stanu zapalnego pęcherza, zażywania środków o działaniu rozluźniającym i moczopędnym lub też spożywania zwiększonych ilości kofeiny oraz owoców cytrusowych, które mogą działać drażniąco na pęcherz moczowy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu wiąże się z osłabieniem mięśni miednicy, które odpowiadają za zaciskanie cewki moczowej. Jeżeli są one mocno osłabione, na skutek zwiększonego wysiłku dochodzi do samoistnego rozluźnienia cewki moczowej i upuszczenia moczu. Innym rodzajem NTM jest nietrzymanie moczu z silnym parciem. Jego przyczyną są zaburzenia w obrębie mięśni miednicy, które działają nieprawidłowo. Objawem tego rodzaju schorzenia jest nagła i silnie odczuwana potrzeba oddania moczu, która zazwyczaj kończy się samoistnym jego wyciekiem. Zazwyczaj sytuacja ta jest następstwem zespołu nadwrażliwego pęcherza, rozrostu prostaty, chorób o podłożu neurologicznym oraz stanu zapalnego pęcherza.

Jak skutecznie leczyć NTM?

Skuteczność procesu leczenia NTM w dużej mierze uzależniona jest od prawidłowego rozpoznania przyczyny odpowiedzialnej za rozwój dolegliwości. Zdarza się bowiem, że aby pozbyć się uciążliwego problemu, wystarczy po prostu wyleczyć stan zapalny obecny w obrębie pęcherza moczowego lub zaprzestać zażywania niektórych lekarstw. Nie zawsze jest to jednak takie proste. Niekiedy konieczne jest wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii, a nawet przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Poza właściwym sposobem leczenia, równie istotną funkcję odgrywają metody wspomagające, do których należą m.in.: zmiana nawyków żywieniowych, redukcja masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej oraz ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Poza skutecznym leczeniem bardzo duży wpływ na poprawę komfortu osoby cierpiącej na NTM ma także właściwa higiena. Niebagatelną rolę w tym względzie odgrywają produkty, takie jak wkładki lub pieluchomajtki, np. marki Tena, które dzięki właściwościom pochłaniającym umożliwiają normalne funkcjonowanie pacjentom zmagającym się z problemem nietrzymania moczu. Tego rodzaju produkty są niezwykle dyskretne, a przy tym bardzo skuteczne. Ich zastosowanie pozwala w znacznym stopniu zredukować odczuwany dyskomfort i tym samym poprawić jakość życia.

Dodaj komentarz

Back to Top