Wybór pomnika na grób bliskich – trudna decyzja
Usługi 7 sierpnia 2018,Po śmierci bliskich stawiamy im pomniki na grobach, aby każdy mógł odnaleźć miejsce ich pochówku i zapalić znicz ku ich pamięci. Spacerując po cmentarzach, zauważamy duże zmiany. Część pomników jest sprzed lat. Stoją tu niezmiennie w deszczu i w słońcu. Straciły dawno na estetyce, są jakieś matowe i bezbarwne. Z trudem odczytujemy imiona, nazwiska i daty. Chcielibyśmy, aby pomnik na grobie bliskiej nam osobie oparł się jak najdłużej upływowi czasu.
Nawet krótki rekonesans na cmentarzu sprawi, że dostrzeżemy inne motywy jeśli chodzi o kształty i formy współczesnych pomników. I tutaj wkraczają nowoczesne trendy, z tak bardzo popularnym minimalizmem na czele.
Odchodzą w zapomnienie bogato rzeźbione elementy, skomplikowane figurki i wazony o dziwnych kształtach. To miejsce zajmują teraz zwykłe płyty, o dużych gabarytach, które montowane są zupełnie płasko lub w lekkim skosie. Znikają z nich ogromne ilości kwiatów na rzecz trwale wykutego napisu, czy symbolu upamiętniającego zmarłego.
Najlepszy materiał na nagrobki
Jako materiały na cmentarne pomniki najczęściej wykorzystuje się marmur, granit lub piaskowiec. Na który z nich się zdecydować? Marmur to szlachetny kamień, który ma swoje zalety i wady. To wapienna skała, która niestety w kontakcie z wodą ulega szybko erozji. W warunkach, jakie mamy w Polsce – deszcze, mrozy, śniegi – pomnik może zostać zupełnie zniszczony już po kilkunastu latach.
W naszym klimacie najczęściej do budowy pomników wykorzystuje się granit. To kamień, który jest niezwykle twardy. Jeśli wybierzemy ten dobrej jakości, to przetrwa on nawet ogromne różnice temperatur i zachowa swój pierwotny kształt. Zdarza się bowiem, że kamienie słabej jakości pękają latem, gdy mocno zostaną nagrzane przez słońce, a za chwilę są schłodzone silnym letnim deszczem.
Dlatego warto wybierać granity pochodzenia polskiego, które charakteryzują się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i nagłe zmiany temperatur.
Zdecydowanie najrzadziej wybierany jest piaskowiec. Choć świetnie zachowuje się w naszych warunkach klimatycznych, to bardzo trudno utrzymać go w idealnym stanie. Z tego właśnie względu nie jest lubiany.
Kolorystyczne dylematy
Jeśli zapada decyzja o wyborze granitu, trzeba jeszcze wybrać kolor. To też nie jest proste, bo granit występuje w wielu odmianach kolorystycznych, a i na cmentarzach już dawno została przełamana jednolitość. Stąd dziś widuje się nie tylko czarne i szare pomniki. Coraz częściej pojawiają się te w odcieniach bordowych, piaskowych czy też w kolorze głębokiej zieleni.
Kolor w zasadzie wybierać należy zgodnie z własnym gustem lub upodobaniami osoby zmarłej. Trzeba też przyznać, że wiele osób wybiera barwę pomnika w zależności od otoczenia, w którym pomnik jest zlokalizowany.
Niektórzy chcą po prostu, aby pomnik odróżniał się od reszty. Wśród szarości innych brył decydują się więc umieścić piękny bordowy pomnik, który będzie się wyróżniał na pierwszy rzut oka. Warto też wiedzieć, że w zacienionych miejscach świetnie wyglądają pomniki z jasnego granitu.
Gdy zamierzasz wybrać odpowiedni pomnik dla bliskiej osoby, porozmawiaj najpierw z profesjonalistami, na przykład z www.szczerba-granit.pl. Oni doradzą, jaki rodzaj kamienia będzie najodpowiedniejszy w danym miejscu, a także pomogą w dobraniu odpowiedniej formy pomnika.
Dodaj komentarz