Czym są farby kredowe i do czego służą?

Czym są farby kredowe i do czego służą?

Dom, Poradnik, Wnętrza
[REKLAMA]

Współczesny rynek przepełniony jest różnorodnymi farbami do malowania. Akrylowe, olejne, lateksowe, winylowe – to tylko niektóre z dostępnych opcji. Jednak w ostatnim czasie bardzo popularne – zwłaszcza wśród miłośników prac DIY – stały się tak zwane farby kredowe. Czym one tak właściwie są i jak można je wykorzystać? Ten temat postaramy się przybliżyć Ci w naszym dzisiejszym artykule.

Farby kredowe – co to takiego?

O ile farby akrylowe czy olejne są nam wszystkim doskonale znane, o tyle nazwa farb kredowych nie jest wymieniana zbyt często wśród popularnych produktów do malowania wnętrz. Sytuacja zmienia się, gdy o ten rodzaj farb zapytamy pasjonata robótek ręcznych. Ten zapewne bez zastanowienia odpowie, że zwykle używa ich  do… renowacji mebli! Farba kredowa to doskonały produkt, dzięki któremu całkowicie samodzielnie odnowisz starą szafę, kredens czy stolik. Szeroka gama dostępnych na rynku kolorów tych farb umożliwi Ci całkowitą metamorfozę mebli. Dzięki temu nadasz nieco innego charakteru całej aranżacji wnętrza.

Co wchodzi w skład farby kredowej?

Czy z kredy da się zrobić farbę malarską? Oczywiście, że tak! Farba kredowa to właśnie mieszanka wody, kredy w zmiennych proporcjach oraz dodatków, takich jak na przykład kazeina, żywica czy krzemiany. Skład takiej farby jest więc całkowicie ekologiczny. Jej konsystencja jest dość gęsta, a zapach niedrażniący. Farba kredowa nadaje się do użycia na wielu powierzchniach – m.in na drewnie, plastiku, metalu, kamieniu czy szkle. Wyróżnia się niezwykłą przyczepnością oraz matowym lub półmatowym wykończeniem.

Jak używać farb kredowych?

Aby używać farb kredowych, w żadnym wypadku nie trzeba być profesjonalistą. Ich użycie jest bardzo proste, a powierzchnie do malowania nie wymagają specjalnie dużego przygotowania. Wystarczy interesujący nas mebel oczyścić, zmatowić, a na koniec odtłuścić. Wszystkie te czynności możesz wykonać całkowicie samodzielnie. Do malowania farbami kredowymi najlepiej używać okrągłych lub płaskich, naturalnych pędzli o miękkim włosiu. Jeśli nakładanie idzie dość opornie, można rozcieńczyć produkt odrobiną wody – o ile jest to zabieg polecany przez producenta.

Odnowienie mebla za pomocą farby kredowej to doskonały i łatwy w realizacji pomysł. Wcześniej należy jednak zaopatrzyć się w interesujący nas kolor farby – najlepiej, by preparat był dobrej jakości, od sprawdzonego producenta. Szeroki wybór kolorów i rodzajów farb kredowych znajdziesz np. w e-sklepie https://vintro.pl/. To autoryzowany, polski dystrybutor marki Vintro Luxury Paint – propozycje tego producenta z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym.

Dodaj komentarz

Back to Top