
Rekultywacja terenów zurbanizowanych
Bez kategorii, Budownictwo, Ogród, Zdrowie 14 kwietnia 2017,Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, jakie znaczenie ma dla człowieka zieleń i otoczenie roślinności. Jest to szczególnie odczuwalne w miastach, gdzie tej zieleni jest jak na lekarstwo. Tereny zielone w mieście łagodzą nie tylko nastrój, ale również skutki zanieczyszczonego powietrza, upałów i burz. Jak wygląda rekultywacja terenów miejskich?
Degradacja – czyli co?
W wyniku urbanizacji terenu i jego zanieczyszczenia związanego z urbanizacją lub uprzemysłowieniem następuje tzw. degradacja, czyli zubożenie lub nawet wyłączenie gleby z ekosystemu. Najgorsza dla gleby jest nieumiejętna i nieprzemyślana działalność człowieka, ponieważ w skrajnych przypadkach może doprowadzić do katastrofy ekologicznej, czego dobrym przykładem jest morze, a później jezioro Aralskie. Choć jest to przypadek skrajny – w zależności od skali i jakości urbanizacji większość gleb, zwłaszcza w warunkach europejskich, można bez większych problemów zrekultywować, nawet jeśli sam proces jest skomplikowany.
W miastach rekultywacja gleby jest to o tyle łatwa i efektywna, że wiele miejsc nie jest bardzo zanieczyszczone czy zdegradowane, a po prostu niezadbane. Powstanie w takim miejscu parku, skweru czy choćby zazielenionego placu zabaw znacznie podnosi jakość życia i wartość tych miejsc. Od pewnego czasu istnieje nawet obowiązek nałożony na deweloperów, nakazujący im tzw. „stopień obsadzenia”, czyli konieczność obsadzenia roślinnością powierzchni odpowiedniej do stawianych budynków.
Dlaczego warto budować parki i tereny zielone w mieście?
Jest to oczywiście częściowe rozwiązanie, które ma za zadanie raczej zapobiec powstawaniu betonowej dżungli, niż rekultywować tereny miejskie. Zwłaszcza, że rekultywacja gleby miastach nie jest taka prosta. Znacznie odbiega ona jakością i właściwościami od gleby naturalnej, dlatego też przy jej rekultywacji trzeba brać pod uwagę szereg najróżniejszych czynników: stopień napływających zanieczyszczeń, odporność na te zanieczyszczenia, średnie i skrajne warunki pogodowe, liczebność fauny glebowej, wydajność, szybkość wzrostu, a nawet takie czynniki jak średnia prędkość wiatru i ogólna cyrkulacja powietrza.
Jednak dobrze wykonana rekultywacja daje niesamowite wręcz efekty – i nie chodzi tu bynajmniej o efekty wizualne, bo one są jedynie wisienką na torcie. Tereny zielone w mieście izolują od kurzu, pyłów i zanieczyszczeń powietrza (dodatkowo je usuwając i oczyszczając powietrze). Roślinność izoluje również od hałasu oraz łagodzi skutki skrajnych zjawisk pogodowych, jak burze czy susze. Osobnym tematem jest polepszenie relacji międzyludzkich i sąsiedzkich – w końcu tereny zielone są chętnie i często użytkowane przez ludzi do odpoczynku lub aktywności fizycznej. Dlatego też rekultywację terenu warto powierzyć przedsiębiorstwom, które mają w tym doświadczenie, jak np.firma Park-M.
1 Komentarzy
To same korzyści. Tylko trzeba ją przeprowadzić z głową.