Na czym polega praca zegarków kwarcowych
0 Comment 370

Na czym polega praca zegarków kwarcowych

Elektronika, Technologia, Zakupy
[REKLAMA]

Obecnie w zegarkach stosuje się głównie mechanizmy kwarcowe, które charakteryzują się dużą dokładnością przy wskazywaniu godziny. Ponadto, zegarki z takimi mechanizmami wyróżniają się korzystnymi cenami, co czyni je bardzo popularnymi. Sprawdźcie na czym polega praca zegarków kwarcowych.

Istota mechanizmu

Zegarki mają przede wszystkim mierzyć upływający czas, jednak obecnie ich rola jako czasomierzy zeszła na dalszy plan. Teraz zegarki są raczej modnymi gadżetami lub eleganckim dopełnieniem stroju, toteż podczas ich wybierania zwraca się uwagę przede wszystkim na ich wygląd i styl. Jednak w rzeczywistości, szukając idealnego zegarka, w pierwszej kolejności trzeba przyjrzeć się jego mechanizmowi.

Na rynku dostępne są różne rodzaje zegarków, których praca opiera się na różnych mechanizmach. Do najczęściej wybieranych są te z mechanizmem kwarcowym

Działanie zegarka kwarcowego

Zegarki kwarcowe, jak sama nazwa wskazuje, działają w oparciu o zastosowany w ich mechanizmach kryształ kwarcu. Bateria zegarka wywołuje jego drgania, które występują z częstotliwością ponad 32 tysięcy drgań na sekundę. Drgania te przeliczane są przez rezonator kwarcowy i pojawiają się w postaci aktualnej godziny na tarczy zegarka lub jego wyświetlaczu – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący sklep internetowy Demus, w którego ofercie znaleźć można szeroki wybór zegarków.

Jako, że sygnał emitowany przez rezonans kwarcowy jest wyjątkowo precyzyjny, to zegarki kwarcowe uważane są za dokładniejsze od tych mechanicznych. Te najdokładniejsze mogą pochwalić się różnicą wskazań tylko 9 sekund na miesiąc, a w przeciętnych zegarkach różnica ta wynosi 20 sekund. Porównując ten wynik do zegarków nakręcanych można śmiało określić tę granicę błędu jako niewielką. Wszystko to sprawia, że zegarki kwarcowe polecane są przede wszystkim osobom, które poszukują czasomierzów o wysokiej dokładności pomiarów czasu.

O zegarkach kwarcowych

Zegarki oparte na mechanizmie kwarcowym można spotkać w ofertach wielu marek zajmujących się produkcją zegarków naręcznych. Oznaczenie takiego mechanizmu znaleźć można zwykle na tarczy zegarka, jednak niektórzy producenci rezygnują z zamieszczania tam tej informacji (zamiast niej znaleźć można np. informacje o wodoszczelności lub innych funkcjach modelu).

Bateria w zegarku kwarcowym działać powinna 2 lata, jednak niektóre modele posiadają bardziej rozbudowane funkcje, co wpływa na długość pracy baterii (w ich przypadku wymiany dokonywać trzeba częściej). Na rynku dostępne są także zegarki kwarcowe posiadające akumulator, które mogą ładować się samodzielnie.

Dlaczego wybrać zegarek kwarcowy

Zegarki kwarcowe to czasomierze słynące ze swojej precyzji, dlatego warto zdecydować się na jeden z modeli stworzonych w oparciu o mechanizm kwarcowy. Dodatkową ich zaletą, która może przekonać was do zakupu, są ich wyjątkowo korzystne ceny.

Dodaj komentarz

Back to Top