Kurs z programu Płatnik, szkolenia ZUS
Biznes, Edukacja, Finanse, Nauka, Usługi 30 sierpnia 2021,Płatnik to program udostępniany przez ZUS, który jest przeznaczony do wysyłania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentów zgłoszeniowych oraz deklaracji rozliczeniowych. To zupełnie bezpłatne oprogramowanie, z którego może skorzystać każde przedsiębiorstwo czy organizacja. Dlatego warto nauczyć się jego obsługi. Pomoże w tym dobry kurs Płatnik. Dowiedz się więcej na temat takich szkoleń, jak też o innych szkoleniach ZUS.
Co dokładniej można zrobić przy pomocy programu Płatnik?
Płatnik to oprogramowanie rozwijane przez firmę Asseco na zlecenie ZUS. Jego zadaniem jest uproszczenie i przyspieszanie komunikacji przedsiębiorców z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych we wszystkich kluczowych obszarach. Aplikacja jest zsynchronizowana z bazą danych ZUS, co sprawia, że wysłane do niej informacje są natychmiast przekazywane do systemu. Poza tym można na bieżąco otrzymać informacje o ewentualnych błędach popełnionych przy wypełnianiu deklaracji, co pozwala uniknąć konieczności żmudnego korygowania ich w przyszłości. Ze względu na częste zmiany wprowadzane w programie Płatnik na rynku jest coraz więcej kursów i szkoleń z Płatnika, które pomagają zapoznać się ze zmianami i funkcjonalnościami programu.
W Płatniku można tworzyć i wysyłać:
- dokumenty rozliczeniowe: ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA, ZUS RZA,
- dokumenty zgłoszeniowe, w tym: ZUS ZUA, ZUS ZIUA, ZUS ZCNA, ZUS ZWUA, ZUS ZZA, ZUS ZPA, ZUS ZFA, ZUS ZIPA, ZUS ZWPA, ZUS ZBA i ZUS ZAA
Oprogramowanie zapewnia również możliwość automatyzacji przesyłania informacji miesięcznych oraz rocznych dla ubezpieczonego. I choć oprogramowanie jest stosunkowo proste w obsłudze, na początku może stwarzać problemy. Rozwiązują je szkolenia ZUS, dotyczące rozliczania wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne, a także takie jak kurs Płatnik, który w sposób szczegółowy omawia możliwości zastosowania programu Płatnik.
Dla kogo są szkolenia i kursy z zakresu Płatnika?
Na szkolenia ZUS i firm szkoleniowych poświęconych Płatnikowi mogą się zapisać zarówno przedsiębiorcy, którzy chcą samodzielnie rozliczać się z ZUS, jak i osoby, które chcą rozpocząć pracę w branży księgowej lub zdobyć awans zawodowy w tym obszarze.
Warto wiedzieć, że na kurs z Płatnika można się zapisać zarówno w trybie stacjonarnym, jak również online. Oba typy szkoleń ZUS mają określone wady oraz zalety. I tak:
- stacjonarne kursy Płatnik dają Ci możliwość bezpośredniego kontaktu z trenerem, co pozwala szybko rozwiać ewentualne wątpliwości, ale wymagają bycia w określonym miejscu i czasie. Wiedza jest też podawana „hurtowo”, co może być zarówno postrzegane jako zaleta, jak również wada;
- internetowe kursy Płatnika są wygodniejsze – możesz w nich uczestniczyć bez wychodzenia z domu, co przekłada się też na niższe koszty. Takie szkolenia ZUS przyjmują różne formaty: począwszy od webinarów, przez kursy video aż po „pełnoprawne” kursy e-learningowe.
Warto pamiętać, że większość szkoleń tego typu jest dość krótkich – trwają maksymalnie kilkanaście godzin. Tak niewiele czasu potrzeba, aby opanować zarówno w teorii, jak i w praktyce te zagadnienia.
Czego można się dowiedzieć na szkoleniu, czyli ZUS od podstaw
Kursy z zakresu programu Płatnik są przeznaczone przede wszystkim dla osób początkujących. Najczęściej mają formę warsztatową, co pozwala od razu zdobyć kompetencje praktyczne. A co zawiera program takiego szkolenia ZUS? Najczęściej obejmuje ono:
- omówienie podstaw programu Płatnik – jego konfiguracji i podstawowych ustawień,
- zakładanie nowej firmy w programie Płatnik,
- reguły obsługi kartoteki w oprogramowaniu,
- pobieranie oraz aktualizację danych z bazy ZUS,
- prowadzenie rejestru ubezpieczonych,
- omówienie zasad oskładkowania i zgłaszania do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego,
- modyfikację i korygowanie dokumentów zgłoszeniowych – omawiane są poszczególne przypadku wraz ze wskazaniem typowo popełnianych błędów,
- reguły wyrejestrowania z ubezpieczeń – zarówno pracowników, jak i ich członków rodzin.
Zapoznanie się z tymi zagadnieniami pozwala opanować wszystkie kluczowe obszary związane z obsługą programu Płatnik oraz komunikacją z ZUS. Warto przy okazji pamiętać, że wiedzę oraz umiejętności dotyczące wysyłania dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można poszerzać na szkoleniach ZUS. Na osoby, które już pracują w zawodzie księgowego i mają doświadczenie, czekają bardziej zaawansowane programy nauczania.
Warto więc przyjrzeć się dobrze ofercie szkoleniowej związanej z rozliczeniami kadrowo-płacowymi i wybrać odpowiedni dla siebie program. Inwestycja w kursy w tym obszarze pozwala poszerzyć horyzonty zawodowe i zdobyć lepsze zatrudnienie.
Kursy i szkolenia ZUS
Co ważne szkolenia ZUSowskie organizowane są nie tylko przez sam ZUS. Wręcz przeciwnie, większość kursów i szkoleń ZUS (warsztaty, kursy i szkolenia ZUS znajdziesz m.in. na https://eventis.pl/szkolenia/zus) organizowanych jest przez niezależne firmy szkoleniowe, a w ich zakresie jest prezentacja wszelkich tematów związanych z rozliczeniami z ZUS z punktu widzenia płatnika składek. Pozwala to lepiej zrozumieć specyfikę współpracy z ZUS, a także poznać zasady prowadzenia kontroli przez ZUS czy Państwową Inspekcję Pracy, która działa w porozumieniu z ZUS. Szkolenia i kursy ZUS pozwalają zatem kompleksowo przygotować się do tematu ubezpieczeń społecznych oraz narzędzi niezbędnych do prawidłowego raportowania zatrudnienia, wynagrodzeń i składek do ZUS.
Dodaj komentarz