Nowoczesne meble ze sklejki – czy warto wprowadzić je do oferty warsztatu stolarskiego?

Nowoczesne meble ze sklejki – czy warto wprowadzić je do oferty warsztatu stolarskiego?

Wnętrza
[REKLAMA]

Uważasz, że meble ze sklejki są kiepskiej jakości i nie mają zbyt wielu zwolenników? Jesteś w dużym błędzie! Obecnie materiał ten na nowo wkrada się do wnętrz, podbijając serca miłośników nietuzinkowych rozwiązań. Można więc to wykorzystać i wprowadzić go do swojego warsztatu stolarskiego. Czytaj dalej i sprawdź, dlaczego warto postawić na nowoczesne meble ze sklejki!

Czym jest sklejka?

Sklejka to dość popularny materiał kompozytowy, który jeszcze do niedawna używany był tylko i wyłącznie do działań konstrukcyjnych. Obecnie jednak jej zastosowanie stało się znacznie szersze i znajduje swoje miejsce również przy produkcji mebli.

To wszystko zasługa jej doskonałych właściwości. Sklejka produkowana jest z najmocniejszych produktów drewnopochodnych. Krzyżuje się ze sobą warstwy drewna, a następnie poddaje się je procesowi klejenia w prasach o dużym nacisku. Dzięki temu materiał ten uzyskuje wysoką trwałość. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymuje też duże ciężary. Zaletą tego kompozytu jest także elastyczność. Można go zginać i ściskać bez obawy o uszkodzenie.

Sklejka dostępna jest zazwyczaj w dużych formatach. Wykonuje się ją z różnorodnych odmian drewna, co ma duży wpływ na uzyskany efekt. Najczęściej jest to olcha, brzoza lub sosna. W przypadku drzew iglastych struktura jest bardziej sękata i zróżnicowana kolorystycznie.

Dlaczego nowoczesne meble ze sklejki stają się coraz popularniejsze?

Meble ze sklejki ponownie wracają do łask, lecz tym razem zaskakują swoim nowoczesnym wydaniem. To wszystko zasługa dużej elastyczności tego materiału, która pozwala stworzyć dekoracyjną zabudowę o rozmaitych kształtach, nawet tych nietypowych. Sklejka jest doskonałą alternatywą zarówno dla mebli wykonywanych z litego drewna, jak i tych wytwarzanych przy użyciu płyt MDF. Produkowane z niej meble są wysokiej jakości, a przy tym pasują do wielu aranżacji. To właśnie dlatego cieszą się coraz większą popularnością. Stoliki, taborety, półki, szafki, komody – w tym wypadku możliwości jest naprawdę sporo. Od Ciebie zależy, jak będą się prezentować. Możesz pozostawić meble w naturalnym kolorze lub je pomalować, czy też wykończyć okleiną albo lakierem.

Klasy jakości sklejki

Jeśli nowoczesne meble ze sklejki mają się dobrze prezentować, to zadbaj o odpowiednie źródło, z którego pozyskasz ten materiał. Bardzo dobrymi opiniami cieszy się np. e-sklep https://etra.plus/. Ważne jest również to, aby zwrócić uwagę na klasę jakości danego produktu. Do produkcji mebli najlepsza będzie klasa I. Jest ona pozbawiona wad, a jeśli nawet jakieś występują, to są niezauważalne. Warto ją więc wybrać zwłaszcza wtedy, kiedy materiał pozostanie w swoim naturalnym kolorze. Dopuszczalne jest też użycie sklejki klasy II. Co prawda ma ona drobne wady, jednak nie wpływają one na estetykę płyty. Zdecydowanie więcej przebarwień, sęków i innych mankamentów mają klasy III i IV. Nie zaleca się ich więc do wykonywania mebli. Nadal można je jednak wykorzystywać jako materiał konstrukcyjny.

Dodaj komentarz

Back to Top