Zdolność kredytowa – od czego zależy jej posiadanie
Finanse, Usługi 25 maja 2017,W dzisiejszych czasach każdy, a przynajmniej zdecydowana większość z nas, przynajmniej raz w życiu będzie musiała skorzystać z kredytu opiewającego na wysoką kwotę (np. kredytu hipotecznego). Jest to idealne rozwiązanie, jeżeli chcemy kupić mieszkanie czy samochód bez nadwyrężania kondycji portfela czy domowego budżetu. Jednak to, czy otrzymamy kredyt, w największym stopniu uzależnione jest właśnie od naszej zdolności kredytowej – jest ona oceniana indywidualnie, przez każdy bank. Jednak mamy ogromny wpływ, na to, jak bardzo godni zaufania będziemy w oczach banku. Co wpływa na zdolność kredytową i co możemy zrobić by ją zwiększyć ?
Od czego zależy nasza zdolność kredytowa?
Jak już wspominaliśmy, dużo zależy od tego, do jakiego banku się udamy, większość placówek ma bowiem własne wymagania i algorytmy obliczające zdolność kredytowa potencjalnego klienta. Jednak można wskazać kilka czynników, które bierze (w mniejszym lub większym stopniu) każdy bank, będą to:
- średnia wysokość naszych comiesięcznych zarobków,
- wartość naszych zobowiązań,
- źródło dochodów (typ umowy),
- wiek kredytobiorcy,
- stan cywilny,
- koszty utrzymania gospodarstwa domowego,
Oczywiście nie na wszystkie te czynniki mamy bezpośredni wpływ – jednak możemy podjąć pewne kroki, które zdecydowanie podniosą naszą wiarygodność w oczach banku. Nie wiesz na jaki kredyt masz szanse? Oblicz swoją zdolność kredytową.
Na co mamy wpływ?
Pierwszym krokiem do podniesienia naszej zdolności kredytowej, będzie pozbycie się wszystkich poprzednich zobowiązań. Nie chodzi tu jednak tylko o typowe kredyty (które warto spłacić jeszcze zanim złożymy wniosek o hipotekę). Duże znaczenie mają też karty kredytowe, z których spłatami zalegamy lub regularnie się spóźniamy – warto z nich zrezygnować, by mieć większą szansę na udzielenie kredytu hipotecznego.
Jeżeli kredyt hipoteczny jest dla nas rozwiązaniem, z którego będziemy chcieli skorzystać w perspektywie kilku lat, warto pamiętać, że to, co możemy zaoferować jako zabezpieczenie kredytu, również pozytywnie wpłynie na naszą zdolność kredytową. Mowa tu o posiadaniu chociażby lokat oszczędnościowych, akcji, obligacji i wszelkiego rodzaju form oszczędnościowego lokowania funduszy.
Chcąc poprawić naszą zdolność kredytową, warto też zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu z współkredytobiorcą – może to być zarówno nasz współmałżonek, rodzic, dziecko, przyjaciel itd. W takiej sytuacji, bank przychylniej spojrzy na nasz wniosek o kredyt hipoteczny. Singiel zarabiający 3200 zł netto, może liczyć na kredyt w wysokości około 250 tyś. złotych, para o łącznych zarobkach 5 – 6 tyś. złotych, może liczyć nawet na dwa razy więcej.
1 Komentarzy
I warto też zwiększyć swoją zdolność kredytową po prostu…. przez zmianę pracy na lepszą 😉 I tym samym zwiększeniem zarobków.