Stand Up Paddle – co to jest i jakie ma zalety?

Stand Up Paddle – co to jest i jakie ma zalety?

Sport
[REKLAMA]

Aktywny wypoczynek może mieć wiele twarzy. Gdy wybieramy się w okolice akwenów wodnych, często zastanawiamy się, jakie dyscypliny sportu możemy tam uprawiać. Oczywiście jako pierwsze przychodzi na myśl pływanie. Sporo amatorów mają też kajaki, pływanie skuterem wodnym czy windsurfing. A gdyby tak tym razem spróbować czegoś nowego? Coraz większe uznanie zdobywa ostatnio pływanie na desce SUP (Stand Up Paddle). Nie tylko ze względu na doznania, jakich dostarcza, ale także korzyści zdrowotne.

Stand Up Paddle to nic innego jak sport polegający na pływaniu deską po wodzie (zwykle w pozycji stojącej) i wprawienie jej w ruch za pomocą jego pagaja (wiosła). Ponieważ siłą napędową są tu mięśnie, a nie poruszane wiatrem fale, SUP można uprawiać przy niemal każdej pogodzie. Jedyne czego potrzebujemy to dobry sprzęt, jezioro, morze lub inny zbiornik wody i odrobina motywacji do nauki. Deski Stand Up Paddle są dostępne w różnych odsłonach i wymiarach – w tym również dla dzieci. Jest to więc uniwersalna aktywność dla całej rodziny.

Dlaczego warto pływać na desce SUP?

Pasjonaci tej dyscypliny wskazują na jej liczne korzyści:

– Paddleboarding to dyscyplina stosunkowo prosta, więc można się jej szybko nauczyć, nawet jeśli nie mamy doświadczenia w pływaniu na desce. Podstawy tej aktywności łatwo przyswoić bez względu na wiek. Z tego powodu pływanie na desce SUP jest popularne również wśród dzieci i seniorów.

– Dyscyplina ta ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję. Podczas ruchu angażowane są do pracy mięśnie pleców, ramion oraz brzucha, w tym także mięśnie głębokie. Jednocześnie regularne pływanie sprawia, że poprawia się koordynacja ruchowa i równowaga. Już kilka dni uprawiania paddleboardingu da zauważalne efekty w postaci poprawy wytrzymałości i siły mięśni.

– Pływać można na dowolnym akwenie wodnym, ponieważ nie potrzebujemy fal, aby poruszać deską.

– Paddleboarding umożliwia nam obcowanie z naturą i oglądanie krajobrazu wokół. Płynąć w niespiesznym tempie możemy bez problemu podziwiać nabrzeża i w ten sposób prawdziwie się zrelaksować.

– Jeśli lubimy prędkość i wiatr we włosach, paddleboarding również na pewno nam się spodoba. Zamiast niespiesznego przemierzania wód, możemy wykorzystać swoją siłę i osiągać naprawdę dobre tempo.

Jak zacząć? Przede wszystkim od dobrej deski SUP. Można ją zakupić m.in. w sklepie takwiele.pl, który posiada bogatą ofertę wysokiej jakości sprzętu dla całej rodziny. Wszystkie modele Stand Up Paddle są łatwe w montażu i transporcie, więc możemy bez obaw pakować je do samochodu i zabierać na wakacje.

Dodaj komentarz

Back to Top