Jakie są najpopularniejsze karawany pogrzebowe?
0 Comment 21417

Jakie są najpopularniejsze karawany pogrzebowe?

Społeczność
[REKLAMA]

Przygotowanie uroczystości pogrzebowej to dość złożony proces, na który składa się wiele elementów. Jednym z nich jest transport zmarłego specjalnie do tego przeznaczonym pojazdem. Jakie karawany pogrzebowe są dziś najpopularniejsze?

Karawan pogrzebowy dawniej

W przeszłości za karawany pogrzebowe służyły zwykłe wozy konne. Za ich pomocą można było przemieścić ciało osoby zmarłej np. z domu na cmentarz. Początkowo powozy te wyściełane były jedynie sianem, jednak z biegiem lat ich wygląd ewoluował – zaczęto dbać o to, by coraz lepiej się prezentowały, dekorując je np. kwiatami i dostępnymi materiałami. Wiele zależało oczywiście od klasy społecznej danej rodziny oraz jej możliwości finansowych. Bogatsi ludzie mogli pozwolić sobie na powozy z kilkoma końmi ozdobione złotymi ornamentami. W XX wieku pojawiły się karawany napędzane elektrycznie, a wkrótce również za pomocą silników spalinowych. Rozwój motoryzacji sprawił, że w kolejnych dekadach do transportu zwłok coraz powszechniej użytkowano znane wówczas auta osobowe (np. Opel, Polonez, Fiat).

Karawany pogrzebowe dziś – najpopularniejsze marki

Obecnie karawany pogrzebowe to specjalnie zaprojektowane modele samochodów najbardziej rozpoznawalnych na świecie marek. Ich jedynym przeznaczeniem jest transport funeralny – nie są stosowane do żadnych innych celów, o czym zresztą mówią określone rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Z reguły to niezwykle eleganckie limuzyny, których szczególny wygląd dodatkowo podkreśla podniosły charakter ceremonii. Niektóre wersje mają również postać busa, co pozwala na przetransportowanie nie tylko trumny, ale też większej ilości różnych akcesoriów, wieńców itp. Zdecydowanym numerem 1 są obecnie karawany marki Mercedes-Benz. Wśród pojazdów cieszących się dziś popularnością możemy wymienić również modele Bentleya, Jaguara, Forda, Hyundaia oraz Maserati. Na wielu uroczystościach pogrzebowych jako karawan służy także Chrysler, Chevrolet lub Rolls-Royce.

Jaki karawan wybrać?

Najważniejszą kwestią jest oczywiście stan techniczny pojazdu i spełnienie wszelkich wymogów prawnych (zabezpieczeni, oznaczenia itd.), ale pamiętajmy, że karawan pełni poniekąd także funkcję reprezentacyjną. Samochód do transportu pogrzebowego musi być więc zadbany, wytworny, nowoczesny. Szeroka oferta umożliwia dobór modelu do potrzeb rodziny lub wieku czy osobowości zmarłego. Warto pamiętać, że karawan nie musi być czarny – dostępne są również wersje srebrne, szare, granatowe. Z kolei białe modele służą podczas pochówku dzieci i bardzo młodych osób.

Zakład Pogrzebowy Orszak z Gdyni dysponuje wieloma karawanami wiodących światowych marek, jednak jego dumą jest unikalny na skalę Polski są zabytkowy czarny karawan marki Rolls-Royce, który towarzyszy wielu ceremoniom oraz najnowocześniejszy karawan Maybach S-Class. Zarówno więc te rodziny, które są przywiązane do tradycji, jak i te, którym bliższa jest nowoczesność, mają pewność, że ich bliscy wyruszą w swoją ostatnią drogę nie tylko godnym, ale i eleganckim środkiem transportu.

Dodaj komentarz

Back to Top