Od czego zależy wysokość czynszu
0 Comment 305

Od czego zależy wysokość czynszu

Nieruchomości
[REKLAMA]

Na wysokość czynszu wpływa m.in. rodzaj ogrzewania budynku. W części budynków deweloperzy sztucznie zaniżają czynsz wprowadzając opłaty pod innymi nazwami.

Wysokość czynszu

Po latach wynajmowania mieszkania lub domu, płacenia wysokiego czynszu i nierzadko użerania się z niemiłym właścicielem, podejmujesz decyzję o zakupie własnego mieszkania – rata kredytowa to wysokie zobowiązanie. Poza ratą kredytową i tak jednak zawsze musisz płacić czynsz: co prawda nie wynajmującemu ale wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni. Oczywiście jest on zwykle niższy niż tradycyjny czynsz najmu. Jak wysokie są więc opłaty eksploatacyjne? Zależy to od miejsca, wspólnoty lub spółdzielni, liczby osób zamieszkujących mieszkanie, a nawet wysokości bloku. Zazwyczaj czynsz obejmuje opłaty za utrzymanie części wspólnych – klatek schodowych, korytarzy i windy oraz za administrowanie budowlą. Zależnie od rodzaju ogrzewania, może ono być istotnym składnikiem czynszu, lub nie być w ogóle w nim uwzględnione. Z kolei opłaty takie jak wywóz śmieci i woda mogą być przez wspólnotę lub spółdzielnię doliczane do czynszu lub nie. W niektórych spółdzielniach do czynszu wlicza się nawet opłata za działalność kulturalno społeczną spółdzielni! W oszacowaniu opłat może pomóc Ci Pewny Lokal! Nasz technik określi typ ogrzewania – zwykle najwyższego składnika spośród opłat eksploatacyjnych, a także obecność instalacji gazowej i piecyka. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzi też ewentualne utraty ciepła. Oceni też stan elewacji i obecność ocieplenia budynku, dzięki czemu dowiesz się czy konieczny będzie kosztowny remont bloku. Z kolei dzięki raportowi o stanie prawnym Pewny Lokal, dowiesz się np. czy spółdzielnia wygląda na zadłużoną lub czy w budynku są mieszkania komunalne – te czynniki świadczą zwykle o wyższym niż przeciętny czynszu. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Wysoki czynsz to nie zawsze taka zła wiadomość

Wszystko zależy od tego, co obejmuje w sobie czynsz. Jeśli pierwsze mieszkanie ogrzewane jest gazowo z piecyka, trzeba podpisać umowę z gazownią i płacić jej co miesiąc za tyle gazu ile się zużyje. Opłata ta nie jest uwzględniana w czynszu ale gazownia wystawia mieszkańcowi jeszcze wyższą fakturę. W drugim mieszkaniu może być zainstalowane tzw. ogrzewanie miejskie (ciepło produkowane jest w elektrociepłowni). Wtedy wśród opłat eksploatacyjnych znajdzie się pozycja ogrzewanie, które podwyższy czynsz. Wobec tego czynsz w drugim mieszkaniu będzie wyższy, ale w pierwszym mieszkaniu łączny koszt utrzymania może być wyższy – ogrzewanie miejskie jest zazwyczaj bardziej ekonomiczne od gazowego.

Mieszkania bezczynszowe

Mieszkania bezczynszowe nie istnieją – to tylko ładna fraza marketingowa stosowana przez część deweloperów, aby zachęcić więcej klientów. Oznacza to, że zamiast jednej opłaty – czynszu eksploatacyjnego, płaci się opłatę za sprzątanie klatki schodowej, opłatę za windę, opłatę za prąd w częściach wspólnych, opłatę za zarządzanie i kilka innych – czyli trzeba zapłacić tyle samo tylko pod inną nazwą. To jedna z wielu sztuczek deweloperów, którzy dążą do maksymalizacji zysków kosztem kupujących. Tylko dogłębna analiza umowy z deweloperem i ciągłe patrzenie mu na ręce uchroni przed byciem oszukanym. Dzięki usłudze Pewny Lokal unikniesz tego typu kruczków prawnych, doświadczony prawnik przeanalizuje umowę deweloperską i przedstawi rekomendacje dotyczące korzystnych dla ciebie zmian w umowie, a nasz technik pomoże w odbiorze technicznym mieszkania i sporządzi protokół odbioru mieszkania, aby deweloper musiał poprawić wszystkie wady i usterki mieszkania.

Pewny Lokal to jedyna ogólnopolska firma specjalizująca się w analizie umów deweloperskich oraz odbiorach technicznych mieszkań oraz domów od dewelopera.

* „Czynsz” jest popularnym słowem na określenie wszelkich opłat ponoszonych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej/spółdzielni. W świetle polskiego prawa, czynsz jest jednak opłatą ponoszoną przez najemcę (a nie właściciela lokalu) na rzecz podmiotu wynajmującego (prywatnego lub komunalnego).

Dodaj komentarz

Back to Top