Zalety malowania proszkowego elementów stalowych
1 Comment 1333

Zalety malowania proszkowego elementów stalowych

Przemysł, Technologia

Malowanie proszkowe to technika szybkiego, a zarazem precyzyjnego nakładania farby o wybranych właściwościach na oczyszczoną uprzednio metalową powierzchnię. Farba ma tutaj postać proszku, którego drobiny naładowano elektrostatycznie. Dzięki uziemieniu malowanego elementu proszek skutecznie się do niego przyczepia, a następnie pod wpływem wysokiej temperatury ulega stopieniu i zastyga. Technika ta jest niezwykle popularna z uwagi na liczne zalety, opisane niżej.

Uzyskana dzięki niej grubość powłoki może wynieść od 60 do 120 mikronów, co odpowiada nieraz aż trzem warstwom klasycznej farby rozpuszczalnikowej. Decydując się na malowanie proszkowe, oszczędzamy więc czas potrzebny na nałożenie każdej z nich osobno. Efektywność tej metody polega również na możliwości odzyskania i ponownego wykorzystania nieosadzonych cząstek proszku.

Nienaganny efekt

Eliminujemy też w dodatku ryzyko powstania zacieków, spękań, pęcherzyków czy zmarszczeń, które często pojawiają się w wyniku zastosowania farb ciekłych. – Całkowicie gładka powierzchnia naniesionej w wyniku malowania proszkowego powłoki dzięki jej grubości doskonale maskuje też ewentualne mankamenty obróbki mechanicznej pokrywanego elementu – dodaje ekspert z zajmującej się obróbką materiałów firmy DCD Habitat.

Bezpieczeństwo

Kolejna przewaga tej techniki nad mniej zaawansowanymi rozwiązaniami wiąże się z jej bezpieczeństwem. Użycie farby proszkowej nie wymaga zastosowania rozpuszczalników tudzież rozcieńczalników, które stanowią zagrożenie zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego. Również w momencie utwardzania powłoki do atmosfery nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Mało tego – wiele farb proszkowych jest atestowanych pod kątem kontaktu z żywnością i wodą pitną.

Trwałość i estetyka

W tym miejscu należy wspomnieć o szerokim spektrum możliwości, jakie daje technika malowania proszkowego w zależności od wykorzystanej substancji. Do wyboru mamy nie tylko ogromną liczbę odcieni i opcji wykończenia (m.in. mat, półmat, satyna, wysoki połysk), ale też efektownych faktur (jak choćby „papier ścierny” czy „skórka pomarańczy”).

Nie wolno jednak zapominać, że aspekt dekoracyjny to tylko jeden z celów do osiągnięcia. Uzyskana w drodze malowania proszkowego powłoka chroni wszak również pokryty nią element przed uszkodzeniami mechanicznymi (m.in. zarysowania, ścieranie), korozją lub oddziaływaniem czynników chemicznych i podwyższonej temperatury (do mniej więcej 100 st. C), co niejednokrotnie bywa o wiele ważniejsze niż osiągnięty efekt estetyczny.

1 Komentarzy

  1. Żbiku 30 maja 2018 at 10:30

    Ja bym tu trwałość wymienił na pierwszym miejscu jako zaletę malowania proszkowego. Ostatnio oddałem felgi do lakierowania proszkowego (Stelco w KRakowie) i efekt jest taki sam, albo nawet lepszy jak w przypadku nowych felg.

Dodaj komentarz

Back to Top