Remont starego budynku – czy taki pomysł jest opłacalny ?
0 Comment 214

Remont starego budynku – czy taki pomysł jest opłacalny ?

Budownictwo, Dom
[REKLAMA]

Miłośnicy starych domów wolą kupić budynek do remontu niż rozpoczynać budowę od podstaw. Wielu ludzi, że historia takich miejsc jest bezcenna a takie domy mają duszę. Obecnie można nabyć stary dom do remontu po atrakcyjnej cenie, jednak zawsze warto wesprzeć się opinią techniczną budynku. Poznać jego stan, począwszy od fundamentów a skończywszy na dachu, zakres prac do wykonania, koszt usunięcia ewentualnych wad, które często są obecne przy starych obiektach.

Opinia techniczna budynku niezbędna dla bezpieczeństwa i kieszeni nabywcy

Poddanie domu oględzinom rzeczoznawcy budowlanego jest pierwszym krokiem, który należy zrobić, aby zakup starego budynku był dobrym po posunięciem. Opinia techniczna budynku będzie zawierała opis stanu elementów konstrukcyjnych domu, ewentualne zarysowania stropów i pękanie ścian. Ważne jest także, czy budynek jest wolny od grzybów i pleśni, co jest bardzo istotne dla zdrowia domowników. Taka ekspertyza będzie składała się z wniosków specjalisty, który oceni stan konstrukcji nośnej, fundamentów a także, jakość ocieplenia i pokrycia dachowego.

Rzeczoznawca budowlany czasami potrzebuje użyć specjalistycznego sprzętu, który pozwoli dokładnie ocenić wszystkie elementy składowe budynku. Wystawiona przez niego opinia techniczna budynku będzie zawierała pomiary, obliczenia i aktualny stan, dzięki czemu można w pełni świadomie podjąć decyzję o zakupie starego domu. Mając wiedzę o zakresie prac remontowych, można przygotować się finansowo i zamówić ekipę budowlaną.

W czym pomoże nowemu nabywcy opinia techniczna budynku?

Kupując stary budynek do remontu, trzeba liczyć się z tym, że niezbędne będą prace budowlane podnoszące jego, jakość użytkową. Rzeczoznawca sporządzając opinię techniczną budynku wskaże, które części konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe powinny zostać wymienione. Może okazać się konieczne zdjęcie obecnego pokrycia dachowego i zamontowanie nowego poszycia. W przypadku starych budynków warto zadbać o jego ocieplenie, zakup nowego kotła. W opinii specjalisty może znaleźć się zalecenie wymiany okien i drzwi, ponieważ będzie to wpływać na osiągnięcie prawidłowej termoizolacji domu. Jeżeli ktoś chce zmienić ogrzewanie na podłogowe, będzie musiał uwzględnić koszt położenia nowych wylewek. Wiele osób kupując stary dom wymagający remontu, próbuje zmieniać układ i rozmiar pokoi, co wymaga zburzenia i postawienia nowych ścianek działowych.

Jakie mogą być koszty remontu starego budynku?

Koszty remontu są na początku trudne do ustalenia. Oczywiście opinia techniczna budynku zawiera wiele szczegółów związanych z koniecznością przeprowadzenia napraw lub wymiany poszczególnych elementów konstrukcji technicznej. Ale ważna jest cena materiałów oraz wielkość prac remontowych, które należy wykonać. Większość z nich będą musieli wykonać fachowcy, ponieważ takie czynności jak: wymiana dachu, otworów okiennych wymaga znajomości tematu.

Czy opłaca się remontować stary budynek?

Na tak sformułowane pytanie trudno odpowiedzieć jednoznaczne. Na pewno przy remoncie nie trzeba starać się o wykonanie przyłączy do działki budowlanej, taki problem jest z głowy. Często stare domy posiadają wytrzymałe konstrukcje, co jest dużym plusem przy jego modernizacji. Jeżeli remont przewyższa koszty postawienia nowego domu, wtedy problem jest duży. Po to są właśnie opinie techniczne budynku, na podstawie, których najłatwiej odpowiedzieć na takie pytanie.

Dodaj komentarz

Back to Top