Charakterystyka transportu całokontenerowego FCL
0 Comment 4444

Charakterystyka transportu całokontenerowego FCL

Transport
[REKLAMA]

W terminologii dotyczącej transportu morskiego kontenerowego występują dwa skróty – FCL oraz LCL. W poniższym artykule zajmiemy się charakterystyką pierwszego z nich, czyli Full Container Load oznaczającego transport całokontenerowy. Do czego jest wykorzystywany i co wchodzi w skład usługi takiego transportu?

Do czego służy transport całokontenerowy FCL?

Ekonomicznym sposobem na import i eksport towarów oraz produktów jest wykorzystanie transportu drogą morską. Jednym z rodzajów frachtu jest transport całokontenerowy FCL, co oznacza, że jest on wykorzystywany tylko przez jednego odbiorcę. Korzystają z niego klienci, którzy mają do przewiezienia towary o dużej wadze i objętości, dzięki czemu zmniejszają się jego koszty – jest to najtańszy środek transportu w przypadku wysyłania towaru poza obręb Europy.

W transporcie morskim wykorzystuje się jednostkę ładunkową, jaką są metry sześcienne (m3/CBM). Standardowe kontenery w transporcie całokontenerowym to 20’ (33 CBM), 40’ (67 CBM), 40’ High Cube (76 CBM), a także 4’ Open Top z otwartym dachem, który jest używany do towarów ponadgabarytowych lub ładowanych z góry oraz 40’ Flat Rack, czyli platforma, na którą można załadować ponad gabaryt na wysokość i szerokość. Jeżeli ładunek wymaga przewozu w odpowiedniej temperaturze, wykorzystuje się w tym celu specjalne kontenery chłodnicze.

Co zapewniają firmy z usługą frachtu morskiego?

Firmy organizujące fracht morski zapewniają nie tylko cały transport, ale również obsługę celną, załadunek lub rozładunek u klienta oraz obsługę portową w porcie załadunku lub wyładunku. Usługa opiera się na współpracy z zaufanymi i rzetelnymi partnerami – armatorami, przewoźnikami oraz terminalami portowymi i kontenerowymi, co daje pewność, że rozwiązania są idealnie dopasowane do potrzeb klientów, a każdy etap transportu będzie przebiegał bezproblemowo – wyjaśnia ekspert działającej od 2010 roku na polskim rynku Grupy Logius, która skupia firmy świadczące różny zakres usług i posiadające różne specjalizacje, dzięki czemu jako operator logistyczny może oferować kompleksowe usługi na każdym etapie zintegrowanego łańcucha dostaw.

Dodaj komentarz

Back to Top