Sposoby zastosowania brązu
0 Comment 11457

Sposoby zastosowania brązu

Budownictwo, Produkcja, Przemysł
[REKLAMA]

Brąz jest stopem znanym od zamierzchłych czasów. Nic zatem dziwnego, że w używaniu go do najróżniejszych celów doszliśmy do perfekcji na przestrzeni tysiącleci. Jak ogromne było znaczenie brązu, świadczą znaleziska ze wszystkich stron świata. Dziś umiemy wytworzyć jeszcze trwalszy i piękniejszy brąz. Do czego go wykorzystujemy? Jakie znaleźliśmy sposoby na zastosowanie brązu?

Co to jest brąz?

Brąz  to stop miedzi z cyną lub z innymi metalami. Zawartość miedzi powinna wynosić około 80–90%, aby można było mówić o brązie, a nie np. o mosiądzu.

Brąz jest znany ludzkości co najmniej od pięciu tysiącleci. Miał na tyle duże znaczenie dla rozwoju cywilizacji, że okres po epoce kamienia nazwano właśnie epoką brązu. W starożytności brązy były używane do wyrobu przedmiotów codziennego użytku i ozdób. W zależności od zastosowania zmieniano proporcje składników stopu.

Wytwarzaniem brązu już w starożytności zajmowali się wyspecjalizowani metalurdzy. Były to osoby poważane w społeczeństwie i bardzo dla niego ważne, o czym świadczą bogate pochówki z narzędziami odlewniczymi umieszczonymi ze zmarłym w grobie.  

Współczesne zastosowania brązu

Przed wiekami brąz był doceniany nie tylko ze względu na trwałość, ale też wygląd. Dlatego był materiałem do wytwarzania biżuterii. Obecnie mamy wiele innych surowców, z których wytwarza się ozdoby. Ciężki brąz zszedł na dalszy plan. Wciąż jednak jest w użyciu w mniej estetycznych funkcjach. Wykorzystuje się go np. przy produkcji złączek do rur. Jest to możliwe dzięki odporności brązu na wysokie temperatury i korodowanie, a także bardzo powolne zużywanie się. Dodatkowo brąz jest neutralny elektrochemicznie, dzięki czemu na jego powierzchni nie zajdzie żadna niepożądana reakcja. Brąz daje się łatwo odlewać, a jego wytrzymałość sprawia, że jest on pożądanym elementem maszyn. Także z brązu odlewa się kościelne dzwony i ozdobne naczynia. Ponadto jest kowalny i ciągliwy, dzięki czemu można wytwarzać np. pręty i tuleje z brązu.

Obecnie technologia metalurgiczna jest bardzo zaawansowana. Dzięki różnym domieszkom można uzyskać pożądane właściwości brązu, a jego jakość regulują normy. Wyroby z brązu o różnych cechach użytkowych oferuje np. sklep Hart-Metale.

Dodaj komentarz

Back to Top