Jakie funkcje powinny mieć szuflady laboratoryjne
0 Comment 11086

Jakie funkcje powinny mieć szuflady laboratoryjne

Edukacja, Nauka

Meble laboratoryjne powinny charakteryzować się określonymi cechami. Być nie tylko trwałe czy funkcjonalne, ale również posiadać odporność na wszelkie czynniki chemiczne. To dotyczy również szuflad, które muszą być wykonane z odpowiednich jakościowo materiałów i dostosowane do warunków oraz samych potrzeb laboratorium.

Funkcja samodomykająca  i blokada szuflady

Szuflada laboratoryjna powinna posiadać odpowiednią głębokość, tak aby możliwe było pełne używanie powierzchni składowania. Bardzo często wykorzystuje się specjalne wkładki z przegródkami, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie miejsca w szufladzie. Cenionym rozwiązaniem wśród użytkowników mebli jest również system samodomykajacy szufladę. Wystarczy użyć niewielkiej siły, aby szuflada zamknęła się całkowicie. Cały proces odbywa się bardzo płynie i sposób bardzo cichy. Dodatkowo niwelowane jest ryzyko przytrzaśnięcia. W pomieszczeniach laboratoryjnych stosowany jest także system blokady szuflad. Ma on na celu zabezpieczenie przed jednoczesnym otwarciem kilku szuflad. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne przy szafce mobilnej, blokada zapobiega jej przewróceniu. Podyktowane jest to więc względami bezpieczeństwa.

Ochrona powierzchni oraz brzegów

Szuflada laboratoryjna ma kontakt w sposób bardziej lub mniej bezpośredni z czynnikami chemicznymi – mówi przedstawiciel firmy DCD Habitat ze Stęszewa. Musi być więc odporna na chemikalia, a także być łatwa w czyszczeniu. Wszystkie elementy, które są narażone na uszkodzenia mechaniczne, powinny być pokryte odporną na uderzenia warstwą. W niektórych szufladach na brzegi stosuje się 2 mm warstwę polipropylenu. Dodatkowo dla większej trwałości cokoły mebli są wykonywane z wodoodpornej sklejki drewnianej, która jest zabezpieczona specjalną ochroną powłoką.

Całkowite wysuwanie szufladach

Dzięki możliwości całkowitego wysuwania szuflady użytkownik posiada pełny dostęp do jej zawartości. Odpowiednia widoczność wszystkich elementów znacznie wpływa na efektywność pracy. Bardzo często w wielu laboratoriach istnieje wymóg, aby uchwyty do szuflad były schowane, tak aby możliwe było umieszczenie odpowiednich napisów informujących o ich wnętrzu. Zazwyczaj też stosowana jest stalowa rama z podwójnymi ściankami zabezpieczającymi przed wszelkimi zabrudzeniami prowadnic. Szuflada z podwójnymi ściankami przesuwa się o wiele łatwiej niż w przypadku pojedynczej ścianki, gdzie prowadnice są odsłonięte.

Dodaj komentarz

Back to Top